Tomáš Cikrt: Pomozme zdravotníkům v nemocnicích tím, že začneme brát epidemii vážně

  Vážení čtenáři Zdravotnického deníku,

  situace je vážná. Epidemie se vymkla kontrole. Roste nejen počet pozitivních testů, ale také počet hospitalizovaných s covidem-19, včetně vážně nemocných, roste počet úmrtí. Přibývá nemocných zdravotníků. Vyhlídky jsou neradostné. Dojde k přetížení zdravotnického systému. Nikdy jsme nic takového nezažili. Personál českých nemocnic čeká velmi těžké období několika týdnů, kdy bude čelit bezprecedentní zátěži. My ostatní musíme těmto statečným ženám a mužům pomoci. To, co pro ně můžeme udělat už teď hned, je začít brát epidemii vážně a radikálně změnit své chování.

  Prosím, přečtěte si následující apel a dodržujte rady moudrých lidí.

  Děkuji vám

  Tomáš Cikrt

  šéfredaktor Zdravotnického deníku

   

  Výzva multioborového panelu vědců

  Za účasti infektologa, epidemiologa a datových vědců pod záštitou rektora ČVUT

   

  V pondělí 12. 10. byl rekordní počet nově hospitalizovaných, a to téměř 400. Od začátku září do dnešního dne kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst. Exponenciálně roste i počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala.

  Z toho důvodu jsme se spojili, abychom důrazně upozornili na nadcházející riziko. Několik našich nezávislých předpovědí a modelů ukazuje následující:

  • Téměř jistě se blíží přetížení zdravotního systému, u malých nemocnic v horizontu dní, u velkých v horizontu týdnů. Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče.
  • Pokud nedojde k dramatické změně chování, může mít dle našich odhadů epidemie 5.000 až 15.000 obětí dokonce roku (nad rámec dlouhodobého průměru).
  • Je velké riziko, že Česká republika bude následovat italský či newyorský scénář, lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne

  Apelujeme tedy na obyvatele:

  1) Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech–například péče o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost.

  2) Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částečkách poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností nebo kusem látky.

  3) Berte situaci skutečně vážně, nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají (přehled vyvrácených nepravd najdete na manipulatori.cz).

  4) To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat–nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých.

  Víme z mnoha analýz a studií, že kombinace 1) a 2) je pro potlačení epidemie nejúčinnější.

  Podepsáni:

  doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc, rektor ČVUT, částicový fyzik.

  MUDr. Petr Smejkal, infektolog a hlavní epidemiolog IKEM Praha.

  doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc.,prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum,biochemik.

  doc. Jakub Steiner, Ph.D., ekonom v Centru pro teoretická studia UK a AV, na Cerge-Ei, a na Edinburghské univerzitě.

  Ing. Vladimír Ždímal, Dr.CSc, vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů AV ČR.

  Ing. Petr Ludwig, datový vědec, specializace modelování a simulace komplexních systémů.

  Ing. Dana Drábová, Ph.D., Dr. h. c. mult., jaderná inženýrka

  Sdílejte
  Předchozí článekKomu vakcíny proti covidu nejdříve?
  Tomáš Cikrt
  Absolvoval Farmaceutickou fakultu UK v Bratislavě, působil jako redaktor a šéfredaktor Zdravotnických novin, mluvčí ministra zdravotnictví či moderátor diskusního pořadu televize Z1. Napsal dvě knihy: Příběhy léků (příručka pro zvídavé čtenáře o vlastnostech a používání léků) a Krev a peníze (pravda o kauze Diag Human). Dnes je šéfredaktorem portálu Zdravotnickýdeník.cz