Marek Zeman: V zajetí voleb

  Demokracie znamená v překladu z řečtiny „vláda lidu“ a je to zřejmě nejlepší způsob vládnutí, který jsme vymysleli, alespoň v našich „zeměpisných šířkách“.  Již  T. G. Masaryk  říkal, že demokracie má své chyby, jako lidé mají své chyby. Osobně si říkám, že nic není dokonalé, ale…

  Prakticky každodenně jsme od vánoc vystaveni různým víceméně nereálným návrhům populistů z řady politických stran a to vzhledem k blížícím se volbám. Tu slyšíme, že prošel návrh na otcovskou minidovolenou, jindy že neprošel návrh na větší úhradu v nemocnosti, nebo to či ono. Naposledy z dílny sociálních demokratů návrh na progresivní zdanění, kdy Ti lépe placení (od 50ti tisíc výše) mají platit snížení daně těm méně placeným a tak konečně spravedlivě přispívat na udržení sociálního státu. Zřejmě dosud tak nečiní.  Ponechám stranou úvahy na téma ekonomické nesmysluplnosti takového návrhu nebo jeho právě záporné spravedlnosti (jistě tento návrh potěšil většinu mých kolegů lékařů, kteří konečně budou moci prokázat, že jsou právoplatnými členy naší společnosti) a zamyslím se nad skutečnou hloubkou tohoto problému.  Tu spatřuji právě v systému prakticky každoročních voleb.

  Někdo spočítal (a prověřil jsem si to), že až do roku 2026 včetně máme každý rok v ČR alespoň jedny volby. Z tohoto jistě nanejvýš demokratického faktu mě jímá hrůza. A to když vidím, jak volební kampaň začíná prakticky se skončením té předešlé, jak po volbách nastává různě dlouhé povolební vyjednávání, kdy politici nevědí, co bude a jen se dohadují. Jak opět čas ubíhá v další předvolební kampani, tak se obávám, že prostor pro skutečnou práci vlády, úřadů i, zákonodárců dalších deset let nenastane. Bohužel tento systém (volby a zase volby) má svou neúprosnou logiku: „slibem nezarmoutíš“, případně „nikdo vám nesplní to, co my vám slíbíme!“

  Ale nepodléhejme přílišnému pesimismu a nějak se s tím naučme žít a pracovat. Nebo něco změňme, například některé volby pospojujme s jinými, udělejme jich menší počet, i tak to stojí moc. Ale to je spíš na politicích… Ale mluvme o tom. Chtějme to. Ale hlavně odmítejme populistické sliby.

  MUDr. Marek Zeman, MBA

  Sdílejte
  Předchozí článekSpravedlivé úhrady péče? Musíme si počkat
  Další článekDeset klíčových inovací ve zdravotní péči a jejich dopad na Česko
  Marek Zeman
  MUDr. Marek Zeman, MBA, lékař-internista. Od roku 2007 do března 2015 ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Předtím zde působil i jako náměstek pro léčebně-preventivní péči. V prosinci 2015 založil se skupinou přátel spolek Za zdraví, z.s., který se zabývá návrhy systémových změn v oblasti zdravotnictví směřujících k dlouhodobé udržitelnosti vysoké kvality a dostupnosti zdravotní péče v ČR (www.za-zdravi.cz). Osm let byl zastupitelem městské části Praha 3 za ODS, v období 2002 - 2006 zástupcem starosty. V současnosti je primářem NZZ Vinohradské ambulantní zařízení, s.r.o. a je předsedou Odborné komise pro Zdravotnictví Hnutí občanů Trikolóra. Ve volném čase se věnuje četbě, lyžování, vážné hudbě a historii.