David Rath: Zase v černé díře…

  V sále Obecního domu oslavila Komora 25 let své existence. I já si přišel zavzpomínat, ale netušil jsem, že  „retro“, zážitek bude tak dokonalý. Postaral se o něj místopředseda vlády Andrej Babiš.

  Chopil se slova hned v úvodu a první co nám řekl, že do zdravotnictví jdou letos ohromné peníze a příští rok půjdou ještě větší. Tyto peníze se však bez efektu ztrácí v černé díře a proto on nemůže souhlasit se zvýšením plateb státu, ale lékařům vyšší mzdy přeje a dostanou je až nastolí ve zdravotnictví pořádek a Komora by mu v tom měla pomáhat a nejen chtít víc peněz. Tak jsem pochopil věcný obsah poněkud chaotického a nestrukturovaného vystoupení nejmocnějšího současného politika.

  Až zmizí ta díra

  Nyní ke stroji času. Jak tak Andrej Babiš mluvil, tak jsem se propadl někam zhruba do roku 1996 a najednou jsem seděl na ministerstvu zdravotnictví a naproti seděl ministr Stráský. Čerstvě převedený z ministerstva dopravy „hasit“ horkou půdu na zdravotnictví, kde se začali bouřit doktoři. Zrovna odložil vláčky, se kterými si kdysi hrál a rozpomněl si na dětské hry na doktora… I on přátelsky promlouval o tom, že letos jde do zdravotnictví ohromná částka (řádově 70 miliard – nyní více než 3x tolik) a příští rok tam půjde zase mnohem více a on si myslí, že je to dost na všechno i na vyšší platy. Peníze se však ztrácejí v černé díře a on nám je rád dá, hned jak zavede pořádek a my mu v tom máme pomoci a ne chtít víc. A až společně vyčistíme ten „chlívek“, tak bude i na ty platy a všichni budeme spokojení.

  Do boje s dírou

  Po ministru Stráském chtěl dělat pořádek ještě ministr David, pak Marie Součková, Milada Emmerová, Julínek…. Profesora Fišera jsem ve výčtu neuvedl, neboť ten měl na věc stejný názor jako my, tedy, že české zdravotnictví je ve světě nadprůměrně efektivní a co potřebuje hlavně je více peněz. Další dvě ministryně jsem neuvedl, neboť jejich jména a cíle jsem pro bezbarvost zcela zapomněl.  Pokud by někdo vzpomněl mé působení v prokleté budově na Palackého náměstí, tak jen připomínám, že za zhruba 9 měsíců jsme poslali do systému o 4-5 miliard víc z jiných částí státního rozpočtu.

  Černá díra je fikce

  Zhruba 20 let posloucháme, až na výjimky, stále totéž. Peněz je dost. Neřekne se však na co všechno. Zdravotnictví je černá díra. Nejsou však žádná objektivní data, že tomu tak je. Naopak prostým srovnáním % HDP co jde do zdravotnictví a výsledky měřenými novorozeneckou úmrtností, počtem lidí zachráněných koronárními stenty či rostoucí střední délkou dožití zaujímáme čelné místo ve světě, možná dokonce nejlepší.  Stručně řečeno, za tak málo peněz dosahujeme jedny z nejlepších výsledků v oblastech, kde je jasně vidět efekt zdravotnického systému.

  Oběti vlastních manipulací

  Problém je v tom, že většinu času posledních 25 let o věcech rozhodovali lidi co neměli ty nejzákladnější znalosti a opakovali jen klišé co si přečetli od stejně nevzdělaných novinářů či  vlastních spin doktorů, kteří dostali za úkol udělat před veřejností z doktorů „nenažraná“ individua.

  Černou díru hledejte jinde

  Za posledních 25 let jsme byli dva ministři co svůj postoj opírali o srovnání mezinárodních statistik a tzv. tvrdých dat. Černá díra ve zdravotnictví zeje v USA a zdaleka ne u nás.  Za zlomek peněz sousedního Rakouska dosahujeme v mnoha ohledech lepších měřitelných výsledků. Pan Babiš by se především měl podívat, zda stejně efektivní, jako naše zdravotnictví, je celá naše veřejná správa a zda spíš tam nezeje velká černá díra. Místo toho tam chce přijmout další asi 13 tisíc úředníků. Doktoři a sestry scházejí, asi budeme nemocné posílat na úřady, tam je přelidněno. Sice jim nepomůžou, ale mohou se pokusit je alespoň rozptýlit obtiskem razítka na bolestivé místo těla.

  MUDr. David Rath

  Sdílejte
  Předchozí článekBludy jsou nezničitelné, stejně jako lidská hloupost
  Další článekZa co lobbuje MF Dnes?
  David Rath
  Lékař, internista. Někdejší předseda Lékařského odborového klubu a prezident České lékařské komory. Také bývalý politik: poslanec, místopředseda poslaneckého klubu ČSSD, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR, ministr zdravotnictví, hejtman Středočeského kraje, zastupitel Hostivic. V současnosti v tomto městě provozuje restauraci a věnuje se svým pacientům.