Čtvrtek, 5. srpna, 2021

V Brně budou vyrábět cytostatické látky pro finální producenty

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Brněnský závod farmaceutické firmy VUAB Pharma je jediným českým výrobcem, který se nyní pouští do komerční výroby cytostatik, látek, které se používají v lécích proti rakovině. Jejich vývoj trval deset let a společnost předpokládá, že na trh se dostanou po překonání dalších administrativních bariér v roce 2016, řekl dnes novinářům generální ředitel Jan Mengler. 

 

Společnost, která sídlí v Roztokách u Prahy, koupila závod v bývalém areálu brněnské Lachemy před čtyřmi lety a kompletně jej zrekonstruovala a upravila pro potřeby výroby, investice dosáhla desítek milionů korun. Na vysoce automatizované výrobě se přímo v Brně podílí sedm zaměstnanců.

„Vzhledem k tomu, že jde o toxické a mutagenní látky, nemohli jsme výrobu umístit do našeho závodu v Roztokách. Přestože se zde léky vyráběly v minulosti, museli jsme znovu získat všechna potřebná povolení, vyvinout vlastní a patentově chráněné výrobní postupy a zároveň splnit všechny podmínky dané Státním ústavem pro kontrolu léčiv,“ řekl Mengler.

V Brně se vyrábí dvě cytostatické substance Oxaliplatin a Dacarbazin, které se používají při chemoterapiích. Společnost je bude prodávat výrobcům finálních léků, v budoucnu by léky chtěla vyrábět sama. „Pracujeme nejen na vývoji konečných lékových forem, ale také na nových formách podání a vývoji nových molekul,“ poznamenal Mengler. Léky se podávají pacientům nitrožilně, v budoucnu by je mohli přijímat například v tobolkách. „Organismus na to reaguje rozdílně,“ řekl Mengler. Důvodem dalšího vývoje je velká konkurence na trhu s léky proti onkologickým onemocněním.
„Snažíme se pracovat i na odstraňování platiny ze životního prostředí, jedná se o těžký kov. Máme prototyp technologie, díky níž lze recyklovat platinu z prošlých léků či z moči pacientů. Většinou totiž končí v čističkách a zatěžuje životní prostředí,“ řekl Mengler. Další snahou je vyvinout diagnostiku, která by odhalila riziko rakovinného bujení dříve než v patologickém stádiu.

VUAB Pharma kromě cytostatik vyrábí také antimykotika, téměř 90 procent exportuje, a suché injekce, které se využívají přímo v nemocnicích jako hormony, anestetika či antibiotika. Loňské tržby činily 303 milionů korun, zisk 26 milionů Kč.
-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY