Nejvyšší soud USA opět podpořil Obamovu zdravotnickou reformu

Reforma zdravotnického systému byla jednou z programových priorit prvního funkčního období prezidenta Obamy. Šéf Bílého domu její potřebnost odůvodňoval snahou zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů Američanů bez zdravotního pojištění a potřebou zkrotit prudce rostoucí náklady na zdravotnictví. Foto: Wikipedie

Nejvyšší soud Spojených států včera podpořil celostátní dostupnost státních subvencí, které jsou klíčovou součástí Obamovy zdravotní reformy. Informovaly o tom světové agentury. Jedná se o druhé velké vítězství příslušného zákona u tohoto soudu.

 

Soudci včera rozhodli ve prospěch státních příspěvků v poměru šest hlasů ku třem. Potvrdili tak, že jejich poskytování na celém území USA je v souladu s americkou ústavou. Subvence, díky nimž si mohou zdravotní pojištění dovolit i lidé s nízkými příjmy, jsou klíčovou součástí zákona, který americký Kongres přijal přes silný odpor republikánů v roce 2010.

Spor se vedl konkrétně o výklad pasáže, podle níž je možné získat státní příspěvek, pokud zvláštní burzy pro uzavírání pojistek provozují státy USA. Třicet čtyři z nich se ale v minulosti rozhodlo takové burzy neprovozovat a zájemce o příspěvek na pojištění odkazovaly na burzu, která funguje přímo pod dohledem federální vlády ve Washingtonu. Názor žalobců, že takováto centrální platforma nesmí subvence poskytovat, soud včera odmítl.

Státní příspěvky na zdravotní pojištění v současnosti pobírá v USA asi 8,7 milionu lidí z nízkopříjmových skupin obyvatelstva. Podle včerejšího rozhodnutí soudu tak ani nadále nebude záležet na tom, ve kterém z 50 amerických států žijí.

Pro Obamovu klíčovou reformu rozhodnutí znamená už druhé velké vítězství u soudu. Téměř přesně před třemi lety ji podpořil americký nejvyšší soud poprvé.

Reforma zdravotnického systému byla jednou z programových priorit prvního funkčního období prezidenta Obamy. Šéf Bílého domu její potřebnost odůvodňoval snahou zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů Američanů bez zdravotního pojištění a potřebou zkrotit prudce rostoucí náklady na zdravotnictví.

-čtk-