Ředitel Sanofi Ivo Žídek opouští firmu, nahradí ho výkonný manažer Mykola Melnyk

MUDr. Ivo Žídek (na obrázku vlevo) založil v roce 1992 v České republice pobočku společnosti Syntélabo a stal se jejím ředitelem. Vedl spojení se společností Sanofi a byl i u akvizice tuzemské Zentivy. Jeho nástupce Mykola Melnyk (vpravo) svou kariéru v Sanofi začal v roce 2007 jako šéf marketingu ukrajinské pobočky. Foto: AIFP, Sanofi

Novým výkonným manažerem skupiny Sanofi v ČR, jejíž součástí je také Zentiva, se od ledna 2016 stane současný ředitel divize volně prodejných léků Mykola Melnyk, který zároveň nadále povede svou stávající divizi. Sanofi oznámila novou organizaci svého mezinárodního působení, která na úrovni jednotlivých zemí již neobsahuje pozice generálních ředitelů. Dosavadní ředitel Sanofi v ČR a na Slovensku MUDr. Ivo Žídek se proto po vzájemné dohodě s managementem globální skupiny Sanofi rozhodl firmu na konci roku opustit.  

 

Mykola Melnyk (1979) působí ve skupině Sanofi v ČR a na Slovensku od září 2014 jako ředitel divize volně prodejných léků. Svou kariéru v Sanofi začal v roce 2007 jako šéf marketingu ukrajinské pobočky. O dva roky později se stal ředitelem divize volně prodejných léků Sanofi na Ukrajině a od roku 2012 byl obchodním ředitelem divize volně prodejných léků Sanofi pro Eurasii, Afriku, Střední východ a jihovýchodní Asii se sídlem v Paříži. Od roku 2013 byl navíc jako výkonný ředitel zodpovědný za produktové portfolio volně prodejných léků Sanofi v regionu střední a východní Evropy. Mykola Melnyk je ženatý a k jeho zálibám patří zejména cestování a hra na bicí.

Sanofi v červenci oznámila změny ve své organizaci vedoucí k posílení její konkurenceschopnosti a růstu. Pět globálních obchodních jednotek bude základem nové organizace. Tyto obchodní jednotky budou úzce spolupracovat s globální divizí Výzkumu a vývoje na vývoji nových léků, uvádět je na trh a maximalizovat výsledky během jejich životního cyklu.

Zrušení pozice generálního ředitele na úrovni jednotlivých zemí je součástí globální restrukturalizace celé skupiny Sanofi. Pozici generálních ředitelů budou od ledna 2016 zastávat tzv. výkonní manažeři, kteří jsou zároveň odpovědni za vedení jedné z obchodních divizí v příslušné zemi.

„Díky našemu diverzifikovanému obchodnímu modelu a zaměření se na potřeby pacientů a poskytovatelů zdravotní péče je dnes Sanofi v České republice v perfektní kondici a v mnoha oblastech rosteme rychleji než trh. Naší klíčovou prioritou je zavádění nových inovativních léků a vakcín, a proto jsme na globální úrovni přistoupili k rozsáhlé restrukturalizaci, jejímž výsledkem je vznik pěti specializovaných obchodních jednotek, které nám umožní efektivněji se zaměřit na klíčové růstové platformy,“ řekl Mykola Melnyk a doplnil: „Vést firmu v období takových strukturálních změn je veliká čest i zodpovědnost, zejména s ohledem na solidní základy, na nichž Sanofi vybudoval MUDr. Žídek.“

Dosavadní generální ředitel skupiny Sanofi v ČR MUDr. Ivo Žídek založil v roce 1992 v České republice pobočku společnosti Syntélabo a stal se jejím ředitelem. V roce 1999 vedl spojení společností Syntélabo a Sanofi v ČR a posléze také úspěšnou akvizici tuzemské Zentivy, která se tak v roce 2009 stala součástí skupiny Sanofi. V roce 2011 završil Ivo Žídek vstup Sanofi do středoevropského regionu úspěšným vytvořením tzv. Multi-country organization, v jejímž rámci řídil Sanofi v České republice a zároveň také na Slovensku. Za dobu jeho vedení uvedla Sanofi na trh v České republice a na Slovensku desítky inovativních léků zejména v oblastech léčby kardiovaskulárních chorob, diabetu a onkologických onemocnění. MUDr. Žídek se v průběhu své 23 let trvající kariéry výrazně zasloužil o rozvoj a transparentní fungování farmaceutického trhu v České republice. Stál u zrodu a působil v představenstvech Mezinárodní asociace farmaceutických společností a Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Skupina Sanofi vznikla postupným spojováním farmaceutických firem na mezinárodní úrovni a v České republice je přítomna od počátku devadesátých let minulého století. Její portfolio zahrnuje nejen inovativní léky, ale i generické léčivé přípravky, volně prodejné léky, vakcíny a léky na vzácná onemocnění.

Zentiva, společnost skupiny Sanofi, vyvíjí, vyrábí a distribuuje cenově dostupná generická léčiva. Působí ve více než 50 zemích Evropy, Blízkého východu a Afriky, Sídlo společnosti Zentiva i globální centrum pro veškeré aktivity Skupiny Sanofi v oblasti generik je v Praze. Zentiva zaměstnává celosvětově 6 000 lidí.

–TZ-