Lékaři ve Švýcarsku úspěšně oddělili nejmladší siamská dvojčata

Nejznámější siamská dvojčata - Daisy a Violet (obě s příjmením Hiltonová) - se narodila v roce 1908 v Anglii. Lékař, který je přivedl na svět, o nich napsal odborný článek do British Medical Journal. Zemřela v roce 1969 na chřipku, Violet o dva dny později než Daisy. Foto: Wikipedia

Švýcarským lékařům se podařilo úspěšně oddělit osm dní stará siamská dvojčata, která jsou zřejmě nejmladšími úspěšně oddělenými siamskými dvojčaty na světě. Děvčátka se narodila v prosinci a měla spojená játra a hrudník. Informovala o tom dnes BBC.

 

Podle švýcarských médií lékaři původně plánovali oddělit dvojčata až po několika měsících. Operaci však urychlili, protože stav děvčátek byl vážný a ohrožoval jejich život. U operace byla údajně pouze jednoprocentní šance na úspěch.

Dvojčata Lydia a Maya se narodila o osm týdnů dříve v nemocnici v Bernu. Spolu s nimi přišel na svět ještě jeden sourozenec, který byl oddělený a zcela zdravý. Podle nemocnice byla děvčátka rozsáhle spojená v oblasti jater, ale měla všechny životně důležité orgány. Vážila dohromady jen 2,2 kilogramu. Jedno ze siamských dvojčat mělo příliš mnoho krve a velmi vysoký tlak, zatímco druhé mělo krve nedostatek.

Operace se uskutečnila již 10. prosince. Třináctičlennému lékařskému týmu trvalo oddělení děvčátek pět hodin. „Tak malí siamští sourozenci nikdy předtím úspěšně odděleni nebyli,“ uvedla nemocnice.

-čtk-