Pátek, 23. července, 2021

Také lékárenství volá o pomoc: Léky ve všech lékárnách za stejných podmínek, jako v EU

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lékárníci z regionů celé republiky se v sobotu sešli, aby řešili budoucnost lékárenské péče v ČR. Z důvodu snižování úhrad pojišťoven prý dochází k jejímu výraznému podfinancování. „Především proto v roce 2015 zaniklo 93 lékáren, zejména v malých obcích. Tento úbytek nemůže nijak nahradit ani 44 lékáren nově otevřených v nákupních centrech na okrajích velkých měst. Současně se pacientům dále zhoršila situace s dostupností mnoha léků,“ uvádí se v tiskové zprávě České lékárnické komory.

Nedostupnost léků – časová, místní i finanční se stává podle komory celostátním problémem. „Výsledkem snahy zdravotních pojišťoven o optimalizaci zdravotní péče v ČR cestou neustálého snižování úhrad za léky jsou doplatky pro pacienty a nedostatek léků – v důsledku jejich reexportů i vlivem sníženého zájmu výrobců léky do České republiky dovážet nebo je pro české pacienty vyrábět,“ tvrdí komora. Zdravotnický deník si ale dovoluje upozornit, že podle naší nedávné sondy hlavní příčiny nedostatku léků na trhu tkví v celosvětových výpadcích ve výrobě, více v článku zde.

Lékárny, v první řadě ty z malých měst, nedostávají od pojišťoven dostatečně zaplaceno za lékárenskou péči, kterou poskytují svým pacientům lékárníci, tvrdí jejich komora. Současně je na ně prý kladeno stále více požadavků, zejména ze strany státní správy. „Propady úhrad pojišťoven tak znamenají často vyšší doplatky pro pacienty a současně zhoršení podmínek pro provoz a dostupnost lékáren, zejména v menších obcích. Důsledkem je zrušení provozu téměř padesáti lékáren v České republice v loňském roce a významné rozdíly v doplatcích na léky. Ty jsou součástí zdravotní péče a musí být dostupné všem pacientům za stejných podmínek.

Česká lékárnická komora proto přijala výzvu ministra zdravotnictví a připravila dříve avizovaný návrh změny odměňování, který spočívá v zavedení fixní částky za poskytovanou lékárenskou péči. Pro zajištění její rovné dostupnosti našim pacientům je uvedení této změny do praxe zcela nezbytné. Česká lékárnická komora je plně připravena spolupracovat na jejím zavedení do praxe, jak s ministerstvem zdravotnictví tak i zdravotními pojišťovnami,“ uvádí tisková zpráva České lékárnické komory.

-TZ, red-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY