Středa, 21. dubna, 2021

Pfizer se chce vyhnout daním, Sanofi nakupuje a Merck zvyšuje zisky

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Americký výrobce léčiv Pfizer se snaží po zrušené fúzi s Allerganem najít nové cesty, jak se vyhnout daním v USA. Francouzská Sanofi stupňuje nákupní tlak na Medivation a americký Merck hlásí růst tržeb i zisku.

 

Ian Read, šéf amerického farmaceutického obra Pfizer v úterý oznámil, že bude hledat jiné způsoby, jak by se jím řízená společnost mohla vyhnout americkým daním. Naznačil, že rozdělení Pfizeru minimálně na dvě části, by mohla být možnost, jak přesunout část zisků do zámoří. „Myslím, že vládní snahy potírat daňové inverze nás přinutily k hlubokému zamyšlení, jak se alespoň částečně dostat pod jinou daňovou jurisdikci,“ řekl Read analytikům listu Financial Times.

Pfizer zvažuje rozdělení už několik let. Jedna část by se měla zaměřit na novější inovativní léky, zatímco ta druhá na již zavedené. Tato myšlenka byla na čas odložena poté, co se nabízela možnost provést fúzi s irským Allerganem a využít tak jeho daňového domicilu. Jenže z plánované transakce sešlo, a tak je čas vrátit se k původnímu scénáři. Rozdělení Pfizeru by připadalo v úvahu začátkem příštího roku.

Allergan byl již druhý pokus Pfizeru o daňovou inverzi (přenesení daňové povinnosti do jiné země), který nevyšel. Ten první proběhl před dvěma lety, kdy si Pfizer vzal na paškál britskou farmaceutickou společnost AstraZeneca. I tam ovšem narazil na nevoli vlády (tentokrát britské), ale také vedení samotné AstraZeneky. Pfizer se o podobných kšeftech pokoušel v minulosti jednat také s kanadským Valeantem či jinou britskou farmafirmou GlaxoSmithKline. Počkejme si tedy, co přinese rok 2017.

Sanofi tlačí na Medivation

To francouzský výrobce léků Sanofi se na rozdíl od Pfizeru chce s jinými firmami spojovat, respektive má nákupní apetit. V posledních dnech podle listu Financial Times stupňuje tlak na americkou biotechnologickou společnost Medivation, aby přijala nákupní nabídku v hodnotě 9,3 miliard dolarů, za něž by ji Sanofi převzala.

Vedení Medivationu však odolává, a tak Sanofi přišla s výhrůžkami. Pokud prý Medivation nebude na kulantní nabídku reagovat, Sanofi se chystá jeho vedení vypudit. Jak, to uvidíme. Současně se ale nebrání nabízenou cenu navýšit, pokud Medivation začne o převzetí jednat.

Olivier Brandicourt, šéf Sanofi, zdůraznil, že mezi akcionáři Medivationu má nabídka jeho převzetí naprostou podporu. „Měli byste vědět, že akvizice Medivationu je naší prioritou a jsme připraveni ji uskutečnit,“ napsal Brandicourt v dopise, adresovaném vedení americké firmy. „Nejste-li připraveni se s námi bavit, nemáme jinou možnost, než oslovit přímo vaše akcionáře,“ stojí také v dopise.

Jestliže tato výzva nezabere, Sanofi podnikne kroky k nahrazení celého vedení. Může toho docílit i bez svolávání mimořádné valné hromady. Podle zdrojů, blízkých Sanofi, ji k tomu stačí písemný souhlas alespoň 50,1 % akcionářů.

Vedení Medivationu se k nabídce dosud stavělo odmítavě. Věří, že jeho byznysplán přinese akcionářům vyšší hodnotu, než nabídka Sanofi zaplatit za každou akcii 52,5 dolarů. Aktuálně se akcie Medivationu obchodují těsně pod hranicí 60 dolarů. Tato cena podle analytiku kalkuluje s tím, že akvizice se nakonec zřejmě uskuteční, ovšem nabídka Sanofi ještě vzroste.

Bitva o Medivation je druhým takovým pokusem Oliviera Brandicourta, poté, co se kormidla Sanofi ujal přibližně před rokem. Tím prvním byla výměna aktiv s Böhringer Ingelheim loni v prosinci v hodnotě 18 miliard dolarů. Dotažení akvizice Medivationu by podpořila Brandicourtovy snahy znovuvybudovat Sanofi coby tahouna trhu s léky proti rakovině poté, co prodeje léčiv na cukrovku klesají.

Merck zvyšuje výhled zisku

Americký Merck má jiné starosti. A dá se říci, že o poznání příjemnější, než jeho dva výše uvedení konkurenti. Jen před pár dny zvýšil výhled svého celoročního zisku. Dokonce i přesto, že jeho obrat se v prvním čtvrtletí snížil o 1 procento na 9,3 miliard dolarů. Příčinou je však jen neočekávaná změna v devizovém kurzu. Skupina oznámila, že za celý letošní rok očekává zisk v rozmezí 3,65 až 3,77 dolarů na akcii, zatímco původní odhad se pohyboval mezi 3,6 a 3,75 dolary.

Na prodejích za první čtvrtletí se negativně projevily změny devizového kurzu, neboť dolar proti koši měn, s nímž Merck počítá, oslabil o 4 procenta. Pokud bychom od tohoto vlivu abstrahovali, pak by byl obrat Mercku za první letošní čtvrtletí o 3 % vyšší. Prodeje léků pro zvířata vzrostly o 9 procent, zatímco hlavní farmaceutický byznys skupiny vygeneroval tržby o 2 procenta nižší. Největšími tahouny jsou onkologické léky, dále produkty pro akutní nemocniční péči nebo léky na cukrovku. Zisk za první čtvrtletní se meziročně zvýšil na 1,1 miliardy dolarů, což je o 150 milionů více, než v prvním kvartále roku 2015.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY