Do budoucna by se Česko mělo stát centrem čínské medicíny pro střední a východní Evropu, královéhradecká klinika by měla být také vzdělávacím a výzkumným centrem a měla by spolupracovat se šanghajskou nemocnicí. Foto: koláž ZD

Vstup hradecké nemocnice do čínské nadace posvětila vláda, začne se stavět klinika TCM

Vláda souhlasí s tím, aby Fakultní nemocnice Hradec Králové vstoupila do Nadačního fondu TCM (tradiční čínské medicíny), jehož prostřednictvím bude hrazena výstavba kliniky tradiční čínské medicíny. Kabinet včera schválil založení fondu, jehož zakládací listina byla podepsána při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Čínský partner do nadace vloží deset milionů eur (asi 270 milionů Kč), uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

„Ačkoli české zdravotnictví stojí na základech západní medicíny, chceme výstavbou kliniky podpořit tradiční čínskou medicínu jako jeden z možných podpůrných prostředků pro další úlevu od bolestí a obtíží. Podle doposud projevovaného obrovského zájmu si troufám předpovědět klinice úspěch u pacientů,“ řekl ministr.

Stavba by měla být dokončena v dubnu 2018. Spoluzakladatelem fondu je čínská firma CEFC China Energy Company Ltd.

Od října 2015 funguje v nemocnici ambulance za účasti čínských specialistů, provozuje akupunkturu či bylinnou terapii. Vyšetřila už stovky pacientů.

Ministr využití čínské medicíny podporuje, je podle něj blízká metodám českého lázeňství. Využití vidí u chronických bolestí či psychosomatických onemocnění, v žádném případě při léčení rakoviny či onemocnění srdce. Pukyňova lékařská společnost a Česká lékařská komora aplikaci čínské medicíny odmítají, protože podle nich není vědecky ověřená.

Do budoucna by se Česko mělo podle plánů organizátorů stát centrem čínské medicíny pro střední a východní Evropu, královéhradecká klinika by měla být také vzdělávacím a výzkumným centrem a měla by spolupracovat se šanghajskou nemocnicí.

-čtk-