Útoky sebevražedných atentátníků jsou často namířeny proti vojákům, na obrázku výbuch nálože umístěné v autě. Foto: Wikimedia

Čeští zdravotníci v Iráku zachraňovali vojáky zraněné sebevražednými atentátníky

Český polní chirurgický tým v Iráku zachraňoval vojáky při hromadném příjmu zraněných. Při takzvaném Mascalu se během krátké chvíle museli lékaři postarat po útoku sebevražedných atentátníků o pět vážně zraněných pacientů. ČTK to dnes zástupci polního chirurgického týmu sdělili v tiskové zprávě. Jejich jména armáda z bezpečnostních důvodů neuvádí.

Čeští vojenští zdravotníci do Iráku odletěli na začátku prosince, v zemi by měli zůstat půl roku. Tým má 17 členů. Působí na americké základně nedaleko Mosulu, o který irácké síly za pomoci západních spojenců bojují s radikály z takzvaného Islámského státu.

Kdy se událost stala, armáda neupřesnila. „Příslušný den probíhal v rámci možností nasazení poměrně poklidně. Ráno briefing, poté rutinní kontrola pracovišť a přezkoušení funkčnosti a správného chodu přístrojů,“ uvedl polní chirurgický tým. Už ráno ale dostali lékaři informace o prudkých bojích.

Na své pracoviště byli vojenští lékaři povolání v pozdních nočních hodinách rádiovou výzvou z operačního centra. „Bylo jasné, že se děje něco mimořádného. Po příchodu do nemocnice byla cítit napjatá a těžká atmosféra,“ uvedli lékaři. Poté se dozvěděli, že byl vyhlášen Mascal, tedy hromadný příjem pacientů.

Tým proto začal připravovat jednotlivá pracoviště. „Dva zdravotníci pro třídění pacientů na betonovém plácku před nemocnicí, ostatní byli uvnitř nemocnice. Začíná platit zjednodušený přístup k raněným. Něco jako krizové řízení,“ podotkli zástupci chirurgického týmu. Podle prvních konkrétních informací se dozvěděli, že se musí postarat o oběti z řad iráckých vojáků, které napadli sebevražední útočníci.

První dva zraněné přivezli na korbě amerického vozidla. Oba měli traumatické poranění hrudníku. „Po důkladném prohlédnutí byla provedena celková diagnostika a zhodnocení stavu. Pracují doslova všichni. Je nutné zkontrolovat, zda se nenachází u zraněných nebezpečná munice, řídit tok informací a rádiový provoz,“ popsali lékaři příjem pacientů.

V běžné situaci by podobná zranění znamenala okamžitý chirurgický zákrok. V případě Mascalu ale musí doktoři počítat s tím, že budou přivezeni další zranění a někteří z nich mohou potřebovat operační sál přednostně. „Za chvíli jsou sanitkou přivezeni další pacienti, jejichž konečné číslo je pět. Okamžitě se rozhoduje, kdo bude operován přednostně a kdo musí počkat,“ dodali lékaři.

Na sále má tým k dispozici dvě operační místa, na obou tedy byly zahájeny náročné operace. Další voják se zraněním oka byl operován přímo na nosítkách. „Tento rychlý improvizovaný zákrok dal raněnému naději, že oko neztratí,“ uvedl lékařský tým. Protože další péči zraněnému už mohl poskytnout pouze oční specialista, byl převezen do nemocnice v Bagdádu.

Jako posledního na operační stůl přinesli pacienta s traumatickým poraněním nohou od výbuchu sebevražedného atentátníka. Poslední operace byla dokončena až kolem 09:00. „Vyčerpání dopadlo na všechny,“ uzavřeli lékaři.

-čtk-