Ústavní soud dal zákonodárcům čas na úpravu zákona do konce příštího roku. Času je tedy dost, mezitím ovšem proběhnou volby a než se noví poslanci rozkoukají, bude najednou lhůta strašně blízko a přitom problematika zdravotnických prostředků není vůbec jednoduchá. Foto: ÚS

Ústavní soud zrušil část zákona týkající se zdravotnických prostředků, na nápravu dal dost času

Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil na základě návrhu dvaceti senátorů část zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se týká hrazení zdravotnických pomůcek pojišťovnami. Část zákona se ruší uplynutím dne 31. prosince 2018, řekl při vyhlášení předseda ÚS Pavel Rychetský. Podle ÚS je nezbytné přijmout nové komplexní úpravy systému úhrad, a proto vytvořil zákonodárcům potřebný časový prostor. Na nové legislativní úpravě je ochotna se podílet i Všeobecná zdravotní pojišťovna, jak dnes uvedl její tiskový odbor.

 

Senátoři kritizovali systém, jakým pojišťovny stanovují úhrady zdravotnických prostředků. Podle nich není průhledný a umožňuje zdravotním pojišťovnám, aby si fakticky samy určovaly, jestli a v jaké výši pomůcku uhradí. Podle senátorů se to negativně dotýkalo práv pojištěnců, ale i dodavatelů pomůcek a poskytovatelů zdravotních služeb. Mezi zdravotnické prostředky se řadí například berle, vozíky nebo čočky. Každý rok se za ně z veřejného zdravotního pojištění pacientů platí miliardy korun.

Plénum Ústavního soudu dalo senátorům za pravdu. „Ústavní soud dospěl k závěru, že napadená ustanovení nejsou natolik určitá, aby na jejich základě bylo možné dovodit, na poskytnutí jakých zdravotnických prostředků má pojištěnec právo. Jejich použití proto závisí teprve na konkrétním postupu zdravotních pojišťoven, jímž je obsah tohoto práva fakticky vymezen,“ stojí v usnesení Ústavního soudu.

Soud v tom spatřuje nesoulad se základním právem občanů na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky na základě veřejného zdravotního pojištění. Předseda ÚS Rychetský to označil za nekontrolovatelnou libovůli zdravotních pojišťoven. „Ti, kterých se dotýká rozhodování za desítky miliard, ať už jsou to lidé potřebující pomůcky nebo zařízení, která je poskytují, a dodavatelé, nemají jakýmkoliv způsobem možnost účastnit se procesu, který vyústí v to, zda dostanou, nebo nedostanou pomůcku za úhradu nebo bez úhrady,“ řekl Rychetský.

Na to poukazovala jak právnička senátorů Jana Marečková, tak prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed Miroslav Palát. Podle nich dosud lidé, dodavatelé ani zařízení s pojišťovnami diskutovat nemohli. Palát řekl, že by pojišťovny měly umožnit diskusi o stanovování výše úhrad všem dotčeným. Marečková zase řekla, že by pojišťovny měly reagovat na rozhodnutí ÚS ihned, přestože se část zákona ruší až s koncem příštího roku. Podle ní by pojišťovny měly upravit dosavadní praxi.

ÚS zrušil část zákona ke konci příštího roku s ohledem na to, jaké důsledky pro výdaje veřejných rozpočtů by mělo okamžité zrušení. „Při stanovení délky odkladu Ústavní soud zohlednil nezbytnost přijetí nové komplexní úpravy systému úhrad zdravotnických prostředků z veřejného zdravotního pojištění a v tomto ohledu vytvořil zákonodárci potřebný časový prostor,“ uvedl ÚS. Doplnil, že zjištěné nedostatky s ohledem na svou povahu zatěžují současnou zákonnou úpravu systému úhrad zdravotnických prostředků z veřejného zdravotního pojištění jako celek, a to bez ohledu na to, zda jsou jejím předmětem prostředky poskytované při lůžkové nebo ambulantní zdravotní péči.

Podle něj do přijetí nové zákonné úpravy trvá zdravotním pojišťovnám povinnost interpretovat napadená ustanovení takovým způsobem, aby se co nejvíce respektovala práva všech dotčených subjektů.

VZP respektuje rozhodnutí soudu. „Nejpodstatnějším sdělením pro VZP a její klienty momentálně je, že ještě déle než rok a půl se na současném stavu vůbec nic nemění. Předpokládáme, že do té doby vznikne nová legislativní úprava, a pokud o to budeme požádáni, jsme připraveni se na její přípravě podílet. Jakékoliv spekulace o tom, jak bude vše fungovat za více než 18 měsíců, bychom teď nepokládali za seriózní, uvedlo dnes tiskové oddělení VZP na dotaz ČTK.

-čtk-