Krajská zdravotní uspěla ve sporu s administrátorem zakázky

Firma PROKONZULT má Krajské zdravotní zaplatit náhradu škody 200 tisíc korun, rozhodl soud. Foto: koláž ZD

Krajská zdravotní uspěla ve sporu s externí firmou, která jí administrovala veřejné zakázky. Podle soudu má tato společnost zaplatit Krajské zdravotní náhradu škody 200.000 korun, tedy částku, kterou Krajské zdravotní za chyby vyměřil antimonopolní úřad. O rozhodnutí obvodního soudu pro Prahu 3 informoval mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

 

Pokutu za chyby v zakázce na šicí materiály ve výši 200.000 korun dostala Krajská zdravotní už před lety, když jí je administrovaly externí firmy. Externistu, firmu PROKONZULT advisory (dříve Vaharina) proto zažalovala o náhradu škody. Soud jejímu návrhu vyhověl a uložil firmě zaplatit 200.000 korun a úroky z prodlení.

„Krajská zdravotní jako žalobce tak byla ve věci plně úspěšná. Rozsudek je jednoznačným potvrzením toho, že snaha vedení společnosti, z pozice dobrého hospodáře, přistupovat k dalšímu využití možných právních prostředků, je správnou a účinnou cestou,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

Se sankcemi u veřejných zakázek se Krajská zdravotní potýkala v minulosti. Dostala sedm pokut v celkové výši 2,11 milionu, mimo jiné za zakázku na nákup léků nebo doplnění zdravotních přístrojů. Téměř všechny sankce spadají do let 2008 až 2012. Společnost se proti pokutám brání rozklady, žalobami a sankce se jí daří snižovat. Například u zakázky na nákup přístrojů namísto původních 700.000 korun zaplatila 300.000 korun. Udělené pokuty společnost vymáhá po externích administrátorech.

Po roce 2013 společnost administrování veřejných zakázek změnila. Namísto externích firem si postavila vlastní tým. Od roku 2014 vypsala Krajská zdravotní 176 veřejných zakázek s 358 částmi v předpokládaném objemu přesahujícím 2,5 miliardy Kč. Antimonopolní úřad jí udělil jedinou sankci ve výši 8000 korun za zakázku na pořízení širokopásmového spektrometru, a to v roce 2015.

-čtk-