Pátek, 5. března, 2021

Hradecký kraj bude řešit nákup kamer pro sanitky od poslance ANO

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vedení Královéhradeckého kraje bude řešit nákup kamer pro Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje od firmy, jež dřív patřila krajskému zastupiteli a poslanci Petru Sadovskému (ANO). Vyplývá to z vyjádření hejtmanství pro ČTK. Za záchrannou službu smlouvu na dodávku 50 kamer do sanitek za celkem 299.950 korun uzavřel loni v prosinci její ředitel a poslanec Jiří Mašek (ANO). Podle Maška byl obchod transparentní. Na obchod upozornila Česká televize.

 

V kraji vládne duhová pětikoalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09. ANO je v opozici.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09) si podle tiskového oddělení hejtmanství nechává předložit dokumenty o průběhu a vyhodnocení výběrového řízení na dodávku kamer. „Až se s dokumenty detailně seznámí, rozhodne, zda nákup kamer byl transparentní, či nikoliv. Na základě posouzení průběhu výběrového řízení bude náměstek Cabicar informovat Radu Královéhradeckého kraje,“ řekl ČTK Lukáš Vaníček z tiskového oddělení. Dodal, že za výběrové řízení a jeho správnost zodpovídá vedení záchranné služby.

Podle Maška byla ve standardním poptávkovém řízení vybrána ze čtyř nabídek ta nejlepší. „Ostatní nabídky byly až násobně dražší,“ řekl ČTK Mašek. Nákup bezpečnostních kamer do sanitek byl podle něj plánovanou investicí z Fondu zábrany škod, která byla podle zkušeností z jiných krajů nastavena na objem 1,3 milionu korun. „Protože finální cena byla oproti plánu na investici o asi jeden milion nižší, bylo možné na základě souhlasu fondu za ušetřené peníze pořídit vozidlo pro inspektory provozu,“ uvedl Mašek. Odbor zdravotnictví kraje byl podle něj o všem informován.

Řízení vyhrála firma ACT CZ z Dobrušky, jejímž jednatelem a majoritním vlastníkem byl podle údajů v obchodním rejstříku do 19. prosince 2017 Petr Sadovský. Smlouva o dodávce kamer byla firmou podepsána 14. prosince, ředitel záchranné služby ji podepsal 18. prosince. Od 19. prosince se společníkem firmy ACT CZ místo Petra Sadovského stal Adrian Sadovský.

Sadovský ve svém zapojení do obchodu problém nevidí. „Je možné, že tam jsou otazníky, ale já na tom nevidím nic špatného, protože jsme poslali nabídku a vyhráli jsme ji,“ citovala Sadovského Česká televize.

Hejtmanství ČTK sdělilo, že záchranná služba kromě firmy ACT CZ oslovila ohledně dodávky kamer ještě společnosti Trade Fides, ADD distribution a VIDEO TRADE.

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje má 15 výjezdových základen ve 13 městech. Na pomoc pacientům je připraveno vyjet na 30 posádek a krajští záchranáři disponují zhruba 50 sanitkami. Kraj letos na provoz záchranky dá 175 milionů korun. Ředitel Mašek vedení záchranky k poslednímu únoru opouští, dříve uvedl, že prioritou je pro něj výkon poslaneckého mandátu. Rada kraje na jeho místo již loni v listopadu jmenovala stávajícího náměstka Libora Senetu.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY