Policie obvinila v případu údajného vydírání na pražské hygienické stanici i jejího ředitele

Vališ s Burešem jsou jako bývalý a stávající ředitel odboru ekonomicko provozních činností hygienické stanice obviněni z toho, že měli po Pěkném pod pohrůžkou ztráty zaměstnání chtít měsíčně částky v řádech desetitisíců. Foto: Pixabay

Pražská policie obvinila v případu vydírání na pražské hygienické stanici třetího člověka. Podle zdrojů Ekonomického deníku jde o jejího ředitele Jana Jarolímka. Původními obviněnými z vydírání v kauze hygienické stanice jsou bývalý bezpečnostní ředitel ministerstva zdravotnictví Radim Bureš další bývalý vysoce postavený úředník ministerstva zdravotnictví Zdeněk Vališ, který teď řídí Elektrotechnický zkušební ústav. „S obviněnými Vališem a Burešem požadovali pod pohrůžkou ztráty zaměstnání vydání finanční hotovosti,“ stojí v textu obvinění z přečinu vydírání ve spolupachatelství. Obvinění se už rozšířilo i o druhý odstavec popisovaného přečinu, stíhaným tak nově hrozí až osmileté tresty.

 

Policie už věc vyšetřuje jako trestnou činnost organizované skupiny. „Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitým trestem,“ stojí v trestním zákoníku. Dvouletý až osmiletý trest pak hrozí pachatelům ve druhém odstavci, spáchají-li trestný čin „nejméně se dvěma osobami“, o který policie obvinění rozšířila.  Jak Ekonomický deník před více jak měsícem zjistil, klíčovou postavou případu je bývalý generální ředitel České obchodní inspekce (ČOI) a dnes zaměstnanec hygienické stanice Jiří Pěkný. Ten byl po vynuceném odchodu z ČOI několik let bez práce, mimo jiné se kvůli tomu soudil s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Jeden z obviněných, Zdeněk Vališ, se mu pokoušel se sháněním zaměstnání pomáhat. Pěkný teď proti němu vypovídá v případu údajného vydírání jako svědek. Vališe i Bureše, kteří v době páchání údajné trestné činnosti pracovali na hygienické stanici, si Jiří Pěkný nahrával mimo jiné na nahrávací hodinky. Nahrávky pak předal policii. Údajné vydírání Jiřího Pěkného mělo podle informací Ekonomického deníku probíhat téměř tři čtvrtě roku od konce loňského prosince.

Vališ s Burešem, a teď i s ředitelem Jarolímkem, jsou jako bývalý a stávající ředitel odboru ekonomicko provozních činností a sám ředitel hygienické stanice obviněni z toho, že měli po Pěkném pod pohrůžkou ztráty zaměstnání chtít měsíčně částky v řádech desetitisíců. To, že měly peníze směřovat k Jarolímkovi, není nikde přímo doloženo nahrávkou či přímým svědectvím.

Radim Bureš prý měl po jedné z pravidelných schůzek, která se odehrála v obchodním domě MY, požadovat po Pěkném částku 20 tisíc korun. S tím, že pokud mu je nedá, bude z práce vyhozen. Následně měl prý předat tuto částku Burešovi ze svých peněz.

Letos v březnu pak měl Bureš podle tvrzení Jiřího Pěkného opět požadovat částku 20 tisíc korun. Vališ si pak měl podle stejného informačního zdroje říci o 40 tisíc s tím, že pokud nevyhoví, hygienická stanice s ním ukončí pracovní poměr.

V půlce března pak měl Pěkný podle vyšetřovací verze předat za přítomnosti Vališe a svědka Pavla Vlčka v kavárně Adria Burešovi požadovanou částku. A měl mu říci, že do zaměstnání nenastupoval s tím, aby bral úplatky. Obvinění mu pak měli sdělit, že pokud dává peníze ze svého, měl by z práce odejít. Krátce na to byl ovšem Pěkný pozván na osobní oddělení, kde mu bylo oznámeno zvýšení osobního ohodnocení.

V dubnu si pak měl podle vyšetřovací verze příběhu Zdeněk Vališ říci Jiřímu Pěknému o částku 35 tisíc korun. Dle Pěkného svědectví pak měl být Jiří Pěkný opakovaně nucen předat další peníze. Tím, kdo si o ně podle Pěkného měl říci, byl Radim Bureš. Tentokrát se mělo jednat o částku 75 tisíc korun, jako údajný dluh z předchozích měsíců. Protože Pěkný, jak tvrdí, další peníze nepředal, měla mu být Radimem Burešem požadovaná částka snížena na 30 tisíc měsíčně. To už do případu na základě informací Jiřího Pěkného vstoupila policie. Radim Bureš si pak podle vyšetřovací verze měl počátkem srpna převzít 20 tisíc korun ve své kanceláři, ve které vystřídal svého předchůdce Vališe. Takto zní verze klíčového svědka Jiřího Pěkného. Ekonomický deník se ho pokoušel několikrát sehnat na pracovišti. Telefon ale nikdo nebral.

Tlak vyvíjel Pěkný

Při výsleších na policii pak vyšlo mimo jiné najevo, že s Pěkným na hygienickou stanici nastoupili i další lidé. Na stejném pracovišti byla zaměstnána partnerka Jiřího Pěkného Iva Fiedlerová nebo další člověk léta blízký sociální demokracii – Ivan Noveský. Ten mimo jiné v minulosti zakládal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a působil na řadě vládních úřednických funkcích. Mezitím se také objevily se i informace o tom, že cílem celé akce mohl být pokus o převzetí vedení hygienické stanice ze strany Jiřího Pěkného.

Vyšetřovatelé zatím věří Pěkného verzi, i když v ní schází podstatné poznatky o fyzickém předání peněz přímo řediteli hygienické stanice. Ve vyšetřovacím spise jsou mimo jiné přepisy telefonátů nebo záznamy ze sledování a soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Eva Šviglerová, která rozhodovala o uvalení vazby na Radima Bureše, nabyla na základě zjištění policie a státního zastupitelství dojmu, že “skutek, pro který bylo zahájeno trestní stíhání, se stal”.

Obvinění Zdeněk Vališ a Radim Bureš ale tvrdí pravý opak, než to, co na policii vypovídá Jiří Pěkný. Osobou, která měla podivné záležitosti na pražské Krajské hygienické stanici iniciovat, má být podle nich klíčový svědek vyšetřovatelů Jiří Pěkný. „Celé to musí být nedorozumění, které se jistě rychle vysvětlí. V kauze se prý jedná o nějaké dlouhodobé jednání s restauracemi, já jsem tam pracoval asi 7 týdnů, takže je jasné, že jsem se takových věcí nemohl účastnit. Věřím, že budu brzy očištěn,“ řekl Vališ Ekonomickému deníku s tím, že kvůli vyšetřování nemůže uvádět podrobnosti.

Podobně vnímá obvinění z vydírání ze strany Jiřího Pěkného Radim Bureš. “Uvedl, že doufá, že se celá věc otočí. Celou věc vnímá tak, že to byl poškozený pan Pěkný, kdo vytvářel tlak, případně vydírací potenciál na jeho osobu. Proto si jednání nahrával a věc oznámil policii až po sedmi měsících. Pokud k nějakému nelegálnímu jednání došlo, tak by na té ´správné´ straně měl stát pan Pěkný,” řekl Bureš na policii. K dvacetisícové částce, kterou měl od Pěkného převzít, pak Bureš řekl, že mu ji vrátil. “Způsobem, o kterém nemusel vědět, nemusí mu být zřejmý, a nemusí mít peníze k dispozici”. Oněch 20 tisíc byly velice pravděpodobně už peníze zapůjčené Pěknému policií na takzvaný předstíraný převod, které se ovšem, jak popisujeme výše, nepodařilo dohledat. Bureš také na policii řekl, že měl z chování Pěkného dojem, že si ho cíleně nahrává.

Jan Hrbáček

Článek je převzat z portálu Ekonomický deník, který patří do portfolia vydavatele Zdravotnického deníku