Horáček obvinil Šnajdra z korupce a hned pak byl propuštěn z vazby. Zoufalá snaha zoufalého člověka, reagoval exposlanec

Podnikatel Tomáš Horáček byl 16. ledna po půl roce propuštěn z vazby. Propuštění následovalo hned druhý den po ukončení výslechu a podepsání protokolu. Foto: Koláž ZD

Zdravotnický deník měl možnost nahlédnout do protokolu z výslechu obviněného podnikatele Tomáše Horáčka, který v něm obviňuje exposlance Marka Šnajdra a bývalého náměstka ředitele VZP Petra Hoňka z korupčního jednání při organizaci veřejných zakázek v naší největší zdravotní pojišťovně. Horáček se snaží získat statut spolupracujícího obviněného, který by mu mohl přinést mírnější trest v jeho vlastní korupční kauze. Policisté vyslýchali Horáčka 14. a 15. ledna, protokol podepsal 15. ledna a na druhý den byl z vazby propuštěn. „Pokud by byly vaše informace pravdivé, vnímal bych to jako zoufalou snahu zoufalého člověka prostřednictvím lži si o něco vylepšit svou nelehkou situaci,“ řekl Šnajdr Zdravotnickému deníku. Horáček s médii nekomunikuje.

 

„Měl pan Šnajdr nějakou přezdívku, kterou byste ho Vy nebo paní Vrbovská označovali? Odpověď: Kotel nebo kotelník,“ píše se doslova v protokolu z výslechu. Tomáš Horáček při něm policii popsal konkrétní zakázky a místa, kde o nich s Markem Šnajdrem a Petrem Hoňkem jednal, a jaké finanční částky jim za přidělení zakázek svým spřízněným firmám sliboval. Ve výpovědi Horáčka však chybí konkrétní důkazy a celý příběh je založen pouze na jeho tvrzeních.

„Absolutní nesmysl,“ reagoval na obvinění Petr Honěk. „Z médií vím, že pan Horáček vystupoval jako ten, kdo pomalu řídí premiéra Babiše, hejtmanku Jermanovou a zbylou půlku světa. Nevěřím tomu a stejné je to i s obviněním vůči mé osobě,“ dodává Honěk.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO skutečně médiím vykreslila Horáčka jako nedůvěryhodnou osobu. „Dozvěděla jsem se, že pan Horáček se zaštiťoval mým jménem. Osobně jsem ho v životě neviděla a považuji za nepřípustné, aby se kdokoli zaštiťoval mým jménem,“ řekla loni deníku Právo. Sám její stranický šéf premiér Andrej Babiš uvedl, že se Tomáš Horáček do hnutí ANO „vetřel“. Podobně se ale vyjádřil třeba také bývalý místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek z ČSSD, o němž Horáček, jak uvedl deník Právo, v odposleších hovoří jako o „jednom z těch, se kterými by si v případě úspěchu bylo nutné rozdělit úplatek“.  Hodek to ostře odmítl. „To je totální nesmysl. Nechápu, proč pan Horáček něco podobného tvrdil, jeho pohnutky neznám. Možná chtěl jen rozmělnit svou vinu,“ řekl Právu.

Zdroje z justičního a policejního prostředí dlouhodobě upozorňují, že vyšetřovatelé chtěli využít tlaku na Horáčka, aby získali jeho výpověď proti Marku Šnajdrovi. Podle námi oslovených právníků však bude Horáčkova výpověď velmi problematicky použitelná právě proto, že může být označen za nedůvěryhodnou osobu. Ostatně má už na svém kontě i dřívější odsouzení za podvod na osm měsíců vězení podmíněně odložených na zkušební dobu dvou let a byl i odsouzen za jízdu bez řidičského průkazu. Znám je jako velrybář černých duší pro ČSSD a podle portálu Neovlivní.cz „vystupoval jako samozvaný poradce ministra Vojtěcha, využíval kontakty na exministryni práce Jaroslavu Němcovou a šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, spolupracoval na kampani ČSSD a byl zastižen ve volebním štábu ANO, měl VIP přístup na akce Pražského hradu.“

Severočeský podnikatel Horáček je ústřední postavou kauzy, ve které měl podle policie ovlivňovat přidělování zakázek v nemocnicích. Za což žádal podle vyšetřovatelů úplatky. Kromě Horáčka policie obvinila také bývalou ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku loňského července.

Horáček při výslechu také uvedl, že poslanec Šnajdr měl informace od ředitele VZP Zdeňka Kabátka. Ten na dotaz Zdravotnického deníku uvedl, že exposlanec mohl mít informace z doby, kdy sám byl předsedou a členem Správní rady VZP a tudíž k nim měl přístup z titulu své funkce, kterou vykonával. „O ničem jsem ho později neinformoval, ani to po mně nežádal. Pana Horáčka neznám, nikdy jsem ho nepotkal, o ničem s ním nejednal,“ sdělil nám Zdeněk Kabátek.

Tomáš Cikrt, Jan Hrbáček