Hasiči z Pardubického kraje jsou kvůli spalničkám v karanténě

75 hasičů z Pardubického kraje je v karanténě kvůli spalničkám. Foto: koláž ZD

Kvůli spalničkám je v karanténě 75 hasičů z Pardubického kraje. S nakaženým člověkem byli na školení. Činnost sboru není ohrožená. ČTK to včera řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

 

„Nejedná se pouze o výjezdové hasiče, v karanténě jsou i civilní zaměstnanci. Stav je možné přirovnat k červenci a srpnu, kdy je část zaměstnanců na dovolených,“ řekla Horáková.

Hasiči se s nakaženým setkali na školení. To, že má školitel spalničky, se ukázalo, až když u něj nemoc propukla. Na setkání byl v pořádku. Karanténa hasičům skončí příští pondělí nebo úterý, dodala Horáková.

Spalničkami už letos v České republice onemocnělo 298 lidí. Za týden přibylo dalších 67 případů, nejvíc nemocných je v Praze, Moravskoslezském kraji, na východě Čech a na Plzeňsku. Odborníci epidemii v Česku spojují s poklesem proočkovanosti spojeným zejména s odmítáním očkování ze strany rodičů.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které mohou provázet závažné komplikace. Například chřipka je nakažlivá méně. Karanténa trvá 21 dní. V Pardubickém kraji onemocněla například i zaměstnankyně Českého rozhlasu Pardubice, pět jeho pracovníků je v karanténě, protože neměli v krvi dost protilátek a hrozí riziko, že onemocní.

-čtk-