Dnes startuje pilotní projekt, který otestuje fungování paliativních týmů v šesti nemocnicích. Foto: Mediadefense.gov

Šest nemocnic otestuje fungování a náklady paliativních týmů

Šest nemocnic otestuje fungování a náklady paliativních týmů, které se zaměřují na péči o umírající pacienty. Pilotní projekt začne 1. června a bude trvat 21 měsíců, informovalo včera ministerstvo v tiskové zprávě. Podpoří jej evropské fondy.

 

„Projekt ověří, zda je existence paliativních týmů efektivní a jak se odrazí v datech o nákladovosti a kvalitě péče,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle odborníků má tento druh péče pozitivní vliv na kvalitu života pacientů, kontrolu jejich symptomů a prožívání jejich blízkých. Někdy i prodlouží přežití.

Do projektu se zapojí tři pražské nemocnice: Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Fakultní nemocnice Motol, v níž budou pracovat dva týmy – pro děti a dospělé. Dále se jej zúčastní Fakultní nemocnice Olomouc a krajské nemocnice v Ústí nad Labem a Jihlavě. Na konci května absolvovaly jejich týmy třídenní vzdělávací program.

Součástí paliativního týmu je vedle lékaře také dětská sestra, sociální pracovník a psychoterapeut či psycholog. Zajišťuje konzultace a intervence specialistů v oblasti paliativy pro všechna oddělení nemocnice. Nedílnou součástí péče je tišení bolesti a dalších fyzických symptomů, stejně jako řešení problémů psychické, sociální a spirituální povahy. Poskytuje se pacientům se závažným, zejména život limitujícím onemocněním, dospělým i dětským, zároveň s klasickou léčbou. Zaměřuje se také na pomoc jejich rodinám i v období truchlení.

Cílem projektu je otestovat metodiku a standardy v nemocnicích akutní i následné péče. Náklady péče chce ministerstvo sledovat prostřednictvím vykázaných výkonů a podle nich pak nastavit běžnou úhradu ze zdravotního pojištění. Podobně byla v minulosti otestována činnost mobilních hospiců, které o umírající pečují v domácnostech. Od loňského roku se jejich péče běžně hradí.

V dubnu 2017 ministerstvo deklarovalo, že by po roce 2020 mohly nevyléčitelně nemocným a umírajícím pacientům poskytovat paliativní péči všechny nemocnice. V některých nemocnicích už několik let funguje projekt Spolu až do konce, kde paliativní péči v nemocnicích podporuje Nadační fond Avast.

V ČR umírá ročně asi 108.000 lidí, zhruba 65 procent zemře v nemocnici. Ze statistik vyplývá, že velká část je do nemocnice převezena na poslední dny či hodiny života. Průzkumy ale ukazují, že až 80 procent lidí si přeje umírat doma. Podle odborníků z oblasti paliativní medicíny, která se péči o umírající věnuje, je domácí péče i levnější.

-čtk-