Sobota, 16. ledna, 2021

Exministr a šéf Motola Ludvík požaduje 108 tisíc za informace o své firmě z daňového ráje a podezřelých zakázkách nemocnice

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Stěží uvěřitelných 108 tisíc korun požaduje za vyhotovení odpovědi na otázky Zdravotnického deníku a Ekonomického deníku podle zákona o poskytování informací exministr zdravotnictví a ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Požádali jsme Ludvíka o údaje k podezřelým zakázkám. Ale také k majetku, který za své kariéry ve zdravotnictví a komunální politice nabyl. Ludvík se nás pokusil od získání informací odradit tak, že odpověď bude muset připravovat 14 zaměstnanců nemocnice více než 300 pracovních hodin. Jejich práce má stát 98 tisíc korun, zbytek z požadovaných celkových 108 tisíc požaduje šéf největší české nemocnice za pořízení kopií.

 

Ředitel pražské motolské nemocnice Miloslav Ludvík se snaží požadavkem na nepřiměřeně vysokou platbu za zveřejnění informací oddálit reakci na možná závažná podezření z porušování zákona o veřejných zakázkách. Také zcela odmítá objasnit své majetkové a podnikatelské aktivity.

Ludvík je jinak velmi akční persona. Vlivný politik pražské ČSSD nejen léta šéfuje největší české nemocnici, ale střihl si i krátkou roli ministra zdravotnictví. Aktivní byl donedávna i v komunální politice.

Motol nesoutěžil 20 let

Ve druhé půlce srpna jsme řediteli motolské nemocnice poslali žádost podle zákona o poskytování informací. V ní žádáme o informace k podezřelým zakázkám, například k ostraze nemocnice. Dodavatel těchto služeb je od roku 1998 stále tentýž. To znamená, že nemocnice ostrahu nesoutěžila celých dvacet let. Podle oslovených právníků vzniká podezření, že tak byl závažným způsobem porušen zákon o veřejných zakázkách.

Stejně tak si Zdravotnický a Ekonomický deník vyžádaly informace k dalším problémovým zakázkám, a to k úklidu areálu a praní nemocničního prádla, které nemocnice nesoutěžila, dle svého vyjádření, nejméně od roku 2006.

Ludvík akcionářem neprůhledné kyperské firmy

Součástí žádosti podle zákona o poskytování informací jsou i otázky mířící na majetkové poměry ředitele nemocnice. Z veřejných, ale běžně nepřístupných, dokumentů jsme zjistili, že Miloslav Ludvík vlastní, či vlastnil, akcie kyperské společnosti Stomarli Holdings Limited, která byla několik let dceřinou společností skupiny J&T. Ředitelka Stomarli Holdings Silvia Krcheňová, podle slovenských médií také úzce napojená na skupinu J&T, mimochodem figurovala u našeho východního souseda v aféře kolem ovlivňování tendru na na silniční mýto (v této kauze „čtyři slečny“, jak je označila slovenská média, figurovaly v kyperských firmách napojených na společnost Ibertax, která v konsorciu s firmou SkyToll uspěla v tendru na slovenské mýto. Tyto „slečny“ také prý pracovaly pro finančníky z J&T. Finančníci ale nařčení z napojení na tendr odmítají – poznámka redakce).

Ředitel Motola podle zajištěných dokumentů také je, nebo donedávna byl, držitelem podílu v akciové společnosti Business Air, která nabízí privátním klientům letecké služby. Sám se mimochodem rád fotí s letadly či „za kniplem“.

Informace z prospektu k posledním vypisovaným dluhopisům skupiny J&T. Repro: ED

Z dokumentů pak dále vyplynulo, že Ludvík je, či byl, vlastníkem podílového listu Societé General a Investiční kapitálové společnosti Komerční banky. Ludvík, žijící v pražských Stodůlkách, v přiznáních uváděl také jednoprocentní podíl v Bytovém družstvu Kodaňská. Podle těchto informací měl mít na účtu disponibilní sumu přes milión a půl korun. Všechna zjištění Ekonomického deníku dokládají informace z neveřejné části registru oznámení. Ludvík podle tohoto registru také dříve přiznal i pořízení nemovitosti za 14 milionů korun. Za způsob nabytí majetku označil „jiné“. Stejně tak nabyl další nemovitost, označenou jako „ostatní plochu“. Její pořizovací cena byla dva miliony korun. Na všechny tyto majetkové a byznysové aktivity jsme se proto dotázali.

Zaplaťte, pak dorazí informace

Miloslav Ludvík se k žádosti o informace postavil ofenzivně, avšak negativně. Nejprve nemocnice požádala o prodloužení lhůty na odpověď. Později dorazilo vyjádření, ve kterém Miloslav Ludvík požaduje za vyhledání a zpracování informací částku 108 tisíc korun.

Miroslav Ludvík za kniplem privátního jetu. Repro z facebookové stránky Miloslava Ludvíka.

Vážený pane, reaguji tímto na vaši žádost o poskytnutí informací dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, která byla Fakultní nemocnici v Motole doručena dne 19. 8. 2019. V uvedeném případě je nemocnice v Motole oprávněna v souvislosti s poskytnutím informací dle ustanovení § 17 zmiňovaného zákona požadovat úhradu,“ začal svoji reakci oslovený ředitel nemocnice.

Podle Ludvíka nejsou požadované informace „v požadované struktuře“ dostupné a „nemocnice o nich nevede samostatnou evidenci v podobě sledovaných údajů“. „Náklady spojené s vyhledáním a zpracováním požadovaných informací jsou vyčísleny částkou 108.020,- Kč. V příloze zasíláme kalkulaci nákladů na zpracování vámi požadovaných informací. Pokud s naznačeným postupem souhlasíte, sdělte prosím písemně vaše fakturační údaje. Následně na avizovanou částku vystavíme fakturu. Po jejím zaplacení vám požadované informace budou poskytnuty,“ uzavřel reakci na žádost o informace Ludvík.

Faksimile obstruující reakce ředitele Fakultní nemocnice v Motole. Repro: ED

Je přitom s podivem, když nemocnice tvrdí, že informace nejsou „v požadované struktuře“ dostupné a „nemocnice o nich nevede samostatnou evidenci v podobě sledovaných údajů“, ale přesto byla do puntíku přesně schopna nacenit dobu a práci zaměstnanců, kteří by se měli žádostí Zdravotnického a Ekonomického deníku zabývat.

Bude na tom dělat 14 pracovníků 317 hodin, řekl Miloslav Ludvík. Repro: ED

Položili jsme proto Ludvíkovi otázky, jak, kdy a za kolik nabyl svoje akcie. Stejné otázky jsme poslali i společnostem Business Air a skupině J&T, která byla léta vlastníkem kyperské společnosti Stomarli Holdings Ltd. Do dnešního dne ale z Business Air neodpověděli a z J&T nám napsali, že „zmiňovaná společnost není součástí bankovního holdingu J&T Finance Group“, a proto nebudou naše dotazy komentovat.

Společnost Business Air, jíž Ludvík je, či byl, akcionářem. Nabízí mimo jiné lety Cessnou 414. Repro: businessair.cz

Autor článku se kvůli dramaticky přemrštěné kalkulaci Fakultní nemocnice v Motole, která má zjevně za cíl zabránění se k požadovaným informacím dostat, odvolal k nadřízenému orgánu, jímž je ministerstvo zdravotnictví.

Den po odeslání odvolání proti rozhodnutí ředitele zareagovala Fakultní nemocnice Motol na žádost o poskytnutí informací potřetí. „Tímto sdělujeme, že na část druhou žádosti o poskytnutí informací, vztahující se k JUDr. Ing. Miloslavu Ludvíkovi, MBA, nebudeme reagovat. Tato část žádosti nespadá pod režim zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, neboť oslovený není povinným subjektem ve smyslu paragrafu 2 uvedeného zákona,“ stojí v ryze odmítavém stanovisku nemocnice.

Ve snaze získat vyžádané informace se budeme ptát dál. Pokud ministerstvo zdravotnictví schválí Ludvíkův excesivní požadavek na platbu 108 tisíc korun, vydavatelství ji uhradí. Následně postup FN Motol napadne soudní cestou a bude požadovat neoprávněně vysokou částku zpět.

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY