Němečtí pediatři varují před kolapsem péče o děti a mladistvé

Nedostatek dětských lékařů je v Německu předním tématem již několik let. Ilustrační foto: Health.mil

Dětští lékaři se v Německu definitivně stali velice vzácnou specializací. Jejich nedostatek se stupňuje a řešení je v nedohlednu.

 

Bohužel nepřijímáme žádné nové pacienty. S takovýmto odmítnutím se v Německu setkává stále více rodičů, kteří se snaží své ratolesti zaregistrovat do péče pediatrů. Někteří lékaři přijímají už pouze sourozence stávajících nebo předchozích dětských pacientů, jiní byli dokonce nuceni příjem zastavit úplně.

Průměrný věk německých pediatrů je kolem pětapadesáti let a generace lékařů poválečného babyboomu už dávno odešla do důchodu. „Dětský lékař je vzácným zdrojem a pokud se nic nezmění, nejsme daleko od kolapsu pediatrické péče,“ varoval v německých médiích Thomas Fischbach, prezident Profesního sdružení lékařů dětí a dorostu (BVKJ – Berufsverband der Kinder- und Jugendärzte).

Jak je to možné? Podle portálu Kinder- & Jugendärzte im Netz je nutné za tímto stavem hledat více faktorů. Především jde o to, že se v minulosti zavíraly některé dětské kliniky a nemocnice, což se dnes projevuje nedostatkem specializovaných zdravotnických zařízení právě pro dětskou péči. V Německu totiž v posledních pěti letech roste porodnost, a to (možná překvapivě) hlavně ve větších městech. A podle nejrůznějších předpovědí současný trend bude ještě nějakou dobu pokračovat. Jenže zároveň během příštích pěti let do důchodu odejde celá čtvrtina pediatrů.

Dětí nejdříve málo, pak příliš

Je to vlastně takový začarovaný kruh. Německo se v této situaci ocitlo po delším období, kdy narozených dětí ubývalo a tím pádem poptávka po pediatrické péči klesala. V důsledku toho se i snižoval počet studentů medicíny, kteří si pediatrii zvolili jako svůj studijní obor. „Dnes se to snažíme rychle vyřešit tím, že se budou lékaři v podstatě rekvalifikovat v dětských nemocnicích. Jenže čím větší tlak bude na to, aby pediatři přibývali, tím nižší úroveň těchto rekvalifikací se dá očekávat,“ varuje Fischbach.

Neutěšená situace se však zdaleka netýká pouze dětských praktiků. Fischbach se odvolává na výsledky studie Ceres Institut při Univerzitě v Kolíně nad Rýnem, která potvrzuje to, o čem lidé už nějakou dobu na základě svých zkušeností hovoří. „Už nyní se často stává, že dětské nemocnice vážně nemocné děti a dospívající nepřijmou, pokud jim je možno péči zajistit ambulantně,“ řekl dále prezident BVKJ. Poukázal zároveň na to, že s blížícím se obdobím infekcí bude problém na klinikách zajistit lůžka pro děti a mladistvé s těžkými respiračními chorobami.

Jak už Zdravotnický deník nedávno psal, v Německu stále častěji dochází k tomu, že děti musí být přesměrovávány na kliniky vzdálené i více než sto kilometrů od místa bydliště. To může mít časem závažné negativní důsledky pro vážně nemocné nebo těžce zraněné dětské pacienty. Lékaře z pediatrických oborů navíc v rostoucí míře „stahují“ konkurenční (protože lukrativnější) obory, jako například neonatologie.

Jen peníze nestačí

Řešení tohoto problému je nasnadě. „Více peněz do pediatrie, a to jak do vybavení dětských klinik, tak na lepší ohodnocení práce pediatrů,“ navrhuje Fischbach. Thomas Fischbach ale není zdaleka jediný ani první, kdo na nerovnovážný stav v oblasti pediatrie upozorňuje. Nedostatek dětských lékařů je v Německu předním tématem již několik let.

A je nutno podotknout, že spolkové ministerstvo zdravotnictví varovné hlasy do značné míry vyslyšelo. Ministr zdravotnictví Jens Spahn, jenž se svého úřadu ujal loni v březnu, si zatraktivnění medicíny a lékařského povolání vytyčil jako jeden ze svých hlavních cílů. „Více peněz pro lékařské praxe a zdravotnická zařízení, více personálu, větší platy a lepší vzdělání. To jsou konkrétní opatření pro zlepšení zdravotní péče,“ hlásá ministerský web.

Jenže to samo o sobě nemusí stačit. Stefan Etgeton z Bertelsmannovy nadace a autor studie o stavu německého zdravotnictví například tvrdí, že jedním ze zásadních problémů pediatrické péče je nízká pružnost systému. „Současný systém rozdělování lékařských ordinací je vzhledem k dětským lékařům nepružný. Pokud někde vznikne čtvrť, kde roste počet mladých rodin, pak je problém tam dostat pediatrickou ordinaci,“ uvedl před časem Etgeton pro ZDF.

Petr Musil