Sdružení: Kvůli covidu-19 klesly příjmy specialistů o dvě třetiny

Celkový propad bodové produkce, podle které jsou ambulantní specialisté finančně ohodnocováni, činil napříč odbornostmi za období od ledna do května 20 procent oproti rokům 2018 nebo 2019. Foto: koláž ZD

Kvůli epidemii covidu-19 klesly příjmy lékařů v ambulancích podle odhadů až o dvě třetiny, tedy zhruba o 100 milionů korun. V tiskové zprávě o tom včera informovalo Sdružení ambulantních specialistů (SAS). Celkem jde na zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění v posledních letech přes 300 miliard korun. Ambulantní specialisté z nich mají asi 25 miliard.

 

„Některé z 50 oborů, které sdružujeme, se například během dubna propadly až na 33 procent normálního stavu. Citelný propad se však týkal většiny oborů,“ uvedl v tiskové zprávě předseda sdružení Zorjan Jojko. Ambulantních lékařů s vlastními ordinacemi jsou zhruba 4000.

Zdravotní pojišťovny hradí práci lékařů z veřejného zdravotního pojištění dvěma způsoby. Buď formou měsíčních záloh vypočítaných podle produkce z předloňského roku, nebo lékař vykazuje každý výkon a hrazený je podle jejich bodové hodnoty.

„Celkový propad bodové produkce, podle které jsou ambulance finančně ohodnocovány, činil napříč odbornostmi za období od ledna do května 20 procent oproti rokům 2018 nebo 2019,“ uvedli specialisté.

Například ambulance ORL měly příjmy podle propočtů asi 180.000 korun, v dubnu ale byly podle SAS třetinové, protože pacienti se báli k lékaři. U očních specialistů, kteří mají vysoké náklady, protože využívají drahou techniku, byl podle něj propad až 185.000 korun. Náklady jako nájmy, energie nebo plat zdravotní sestry zůstávaly stejné.

„Propad návštěvnosti pacientů byl u každého oboru jiný. Například u psychiatrie došlo jen k mírnému poklesu,“ dodal Jojko. Roli hrálo podle něj to, jak blízký kontakt lékaře a pacienta je u naplánovaného vyšetření či zákroku nezbytný, jak staří jsou pacienti, ale i lékaři. Negativní roli sehrál také počáteční nedostatek ochranných pomůcek,“ připomněl.

Naopak pozitivně se projevila možnost konzultovat s pacientem po telefonu, jejíž hodnotu zdravotní pojišťovny zvýšili na úroveň platby za vyšetření. Úhrady lékařům od pojišťoven do konce letošního roku upravila takzvaná kompenzační vyhláška. Ordinacím přidala na pořizování ochranných pomůcek.

-čtk-