Prymula: V nemocnicích je třeba zapojit další kapacity

Lůžka s ventilátory jsou v Praze téměř zaplněná, proto je třeba zapojit kapacity, které nejsou dosud vyčleněny pro pacienty s covidem-19. Foto: Wikipedie

V nemocnicích je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) potřeba zapojit kapacity, které nejsou dosud vyčleněny pro pacienty s covidem-19. Lůžka s ventilátory jsou v Praze téměř zaplněná, řekl včera novinářům. Kapacity laboratoří na testování se podle něj blíží 30.000 za den. Limitem je kapacita odběrových míst.

 

Od druhého zářijového týdne jsou průměrné počty nových případů nad 1000. Minulý čtvrtek bylo rekordních více než 3000 případů a úterních 2394 byl druhý nejvyšší nárůst. „Po těchto číslech nových případů s určitých odstupem přichází projekce do hospitalizací. A těch nám už přibývá. Přibývá i zemřelých,“ uvedl ministr, který v úterý nastoupil do funkce. Během prázdnin bylo v nemocnicích 90 lidí, aktuálně je hospitalizovaných přes 500 nakažených novým typem koronaviru.

„Chceme zrušit bariéru mezi lůžky covid a necovid,“ řekl Prymula. S kraji chce konzultovat kapacity v jejich nemocnicích. „Potřebujeme, aby pacienti, pokud mají covid, zůstávali v jednotlivých krajích. Jejich transport na centrální zařízení nedává smysl, je ohrožující jak pro personál, tak transportní kapacity,“ dodal. Přesouvat by se mohli až v případě, že někde bude kapacita naplněná. Připravují se na to podle něj plány.

„Nikdo nechce, abychom kapacity, které máme, využili jenom pro toto onemocnění. Máme spoustu jiných onemocnění, která jsou závažná. Nerad bych se dožil toho, aby někteří, kteří budou vyžadovat akutní péči, nemohli jít na ventilátor, protože všude budou covidoví pacienti,“ uvedl.

Limitujícím faktorem pro provoz nemocnic je podle Prymuly personál. Česká lékařská komora v pondělí zveřejnila údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky, která ukazují rychlé přibývání nakažených zdravotníků. Lékařů bylo k 19. září s nemocí covid 259, zatímco o měsíc dříve čtyři. U zdravotních sester počet pozitivně testovaných za stejné období vzrostl ze tří na 433.

Prymula uvedl, že pro nakažené zdravotníky budou platit i jiná karanténní opatření. Pokud budou bez příznaků, budou moci dál pracovat v respirátorech. Dosud to platilo jen pro zdravotníky v karanténě po kontaktu s nakaženým. Pokud nebude zdravotníků dostatek, zapojí se podle Prymuly medici.

Zatím nejvyšší denní počet testů byl 23.000. Podle ministra se zapojila akademická pracoviště, takže laboratoře se blíží kapacitě 30.000 vzorků denně. Limitující jsou odběrová místa, ulevit by jim mělo zrušení druhého testu lidí v karanténě. Jednají o tom pracovní skupiny. „Myslím, že se velmi blíží doba, kdy by druhý test nemusel být. Po prvním negativním testu, když je člověk po dobu deseti dnů v karanténě, je riziko, že bude onemocnění dál šířit, enormně malé, zejména když se jedná o bezpříznakovou osobu,“ dodal.

Zajištění dostatečných kapacit v nemocnicích „za jakéhokoliv vývoje epidemie“ dostal Prymula za úkol při svém nástupu do funkce od premiéra Andreje Babiše (ANO). Nemocnice v anketě ČTK v úterý uvedly, že jsou připraveny kapacity zvýšit. Zatím to ale podle nich není potřeba.

-čtk-