Středa, 21. dubna, 2021

Do konce dubna dostanou podle Blatného dávku vakcíny dva miliony lidí

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Do konce dubna by měly dostat alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dva miliony lidí. Příští měsíc se očekává asi 1,34 milionu dávek od čtyř výrobců, uvedl včera ministr Jan Blatný (za ANO). Po Velikonocích se spustí registrace pro lidi nad 65 let.

Do konce dubna by měly dostat alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dva miliony lidí. Příští měsíc se očekává asi 1,34 milionu dávek od čtyř výrobců, řekl na včerejší tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V pondělí se podle něj začnou k očkování registrovat zaměstnanci ze superkritické infrastruktury, kterých je asi 9000, a dořešeno by mělo být také očkování zaměstnanců v sociálních službách. Po Velikonocích se spustí registrace pro lidi nad 65 let.

V posledních dnech očkování proti covidu-19 zpomalilo. Ve čtvrtek bylo podáno 40.770 dávek, což je skoro o pětinu méně než před týdnem. Podle Blatného příští měsíc dodá firma Pfizer/BioNTech přes milion dávek vakcíny. Od firmy Moderna má přijít 140.000 dávek, od AstraZeneca se očekává 200.000 dávek a asi 30.000 až 40.000 dodá firma Johnson & Johnson, jejíž vakcína je jednodávková.

„Nadále platí, že v červnu bude alespoň jednou dávkou očkováno 60 až 70 procent populace,“ dodal Blatný. Celkem bylo podle něj do ČR dodáno 1,8 milionu dávek vakcíny.

Od středy se mohou k očkování registrovat chroničtí pacienti na základě kódů od ambulantních specialistů. Využilo je už přes 40.000 pacientů s vybranými diagnózami, více než polovina z nich ve věku 60 až 69 let. Blatný připomněl, že očkovat rizikové pacienty mohou také nemocniční pracoviště nebo praktičtí lékaři, kteří si ale stěžují, že k nim směřuje málo vakcíny.

Pro své pacienty nad 80 let tak někteří žádají jiné typy vakcíny než nedostatkovou AstraZeneca, které chodí do Česka snížení dodávky. Podle Blatného je možné, aby dostali i vakcínu od Pfizer/BioNTech, záleží ale na dohodě s krajem. „Jsou kraje, kde to funguje velmi dobře,“ dodal.

Od 27. února se mohou k očkování registrovat také zaměstnanci škol. Tuto možnost využilo podle ministra více než 174.800 z nich, na termín čeká 74.000. Kódy, které dostali od zaměstnavatelů, musí je uplatnit do nedělní půlnoci.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY