Čtvrtek, 6. května, 2021

Hamáček: Cestou jsou schválené vakcíny, debaty o Sputniku nejsou na stole

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jedinou cestou je soustředit se na vakcíny proti covidu-19, které byly schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Na včerejší tiskové konferenci to řekl vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Při aktuálním dění podle něj není debata o ruské vakcíně Sputnik V na stole.

Česko-ruské vztahy významně postihlo podezření českých bezpečnostních složek, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, které považuje za členy ruských zpravodajských služeb. Ruská strana tvrzení odmítá, zareagovala vyhoštěním 20 lidí.

O tom, že v současnosti asi není využívání Sputniku V v České republice na stole, hovořil pro CNN Prima News bývalý ministr zdravotnictví a nynější prezidentův poradce Roman Prymula. „V tomto souhlasím s panem profesorem. Naše jediná cesta je se soustředit na vakcíny, které přicházejí přes EMA a jsou schválené. Věřím, že i v rámci debat se spojenci toto téma můžeme otevřít,“ řekl Hamáček.

Vicepremiér přitom ve středu ohlásil cestu do Moskvy, jejímž účelem mělo být jednání o dodávkách vakcíny do ČR. Odletět do Moskvy měl včera. V pátek cestu, kterou kritizovali premiér Andrej Babiš (ANO) i opozice, zrušil. V sobotu ráno uvedl, že do Moskvy nepoletí kvůli tomu, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády. Večer pak spolu s premiérem oznámil vyhoštění pracovníků ruské ambasády.

V neděli na twitteru Hamáček uvedl, že ohlášená cesta pomáhala k zastření příprav na vyhoštění zaměstnanců ruského velvyslanectví v ČR. Deníku N řekl, že předem věděl o tom, že do Ruska nepoletí.

„To jeho (Babišovo) vyjádření v pátek do konceptu nezapadlo, ale bylo to asi jediné, co jsme nezvládli. Víc bych to už nechal bez komentáře. Jsem připraven toto říct v plném detailu příslušným orgánům například v Poslanecké sněmovně a vzít s sebou všechny ty, kteří se na věci podíleli,“ řekl Hamáček.

„Já jsem se vyjádřil, že tam nemá letět a nakonec tam neletěl. Nevím o žádném zastíracím manévru, žádné zastírací manévry nedělám,“ řekl ale včera po jednání vlády Babiš. „Opakuji, že jsem řekl panu Hamáčkovi, že není vhodné, aby do Moskvy letěl, a on zkrátka to akceptoval a nikam neletěl,“ dodal.

Babiš také dříve uvedl, že Česká republika může téměř okamžitě získat 300.000 dávek ruské vakcíny Sputnik V proti covidu, čeká ale na její unijní schválení. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) řekl, že resort stále má neutrální postoj. „Vyžádali jsme si veškerou dokumentaci, která je potřebná k případnému povolení užívání vakcíny v České republice. Zatím jsme ji nedostali,“ uvedl po jednání vlády.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY