Čtvrtek, 6. května, 2021

Psychiatr Höschl skončí v čele Národního ústavu duševního zdraví

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V čele Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech skončí psychiatr Cyril Höschl, vedl ho od založení v roce 2015. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po vzájemné domluvě přijal jeho rezignaci, informovalo ministerstvo v tiskové zprávě. Höschl včera ČTK řekl, že k odchodu směřuje už několik let, ale byl několikrát požádán, aby dokončil některé úkoly. S výměnou ministra zdravotnictví jeho krok nesouvisí, uvedl.

„Důvod byl ten, že já jsem zřejmě nejstarší vůbec ředitel přímo řízené organizace ministerstva zdravotnictví v zemi,“ řekl jednasedmdesátiletý Höschl. „Je na čase předat manažerské povinnosti té mladší a střední generaci, která není tak ošoupaná,“ dodal.

Věnovat se bude částečným úvazkům, v ambulanci, ve dvou grantech a také výuce na 3. lékařské fakultě.

„Po mnoha letech vysokého pracovního nasazení při budování špičkového výzkumného a klinického pracoviště v oblasti duševního zdraví by se nyní rád věnoval odborným zájmům a činnostem, které v době budování NÚDZ musely jít do značné míry stranou,“ sdělilo ministerstvo.

Ústav vznikl transformací z Psychiatrického centra Praha, jehož ředitelem byl Höschl od roku 1990. Zaměřuje se na výzkum v oblasti neurobiologických mechanismů vedoucích k rozvoji nejzávažnějších duševních poruch, jako jsou schizofrenie, deprese, poruchy spánku, závislosti, demence a reakce na stres. Součástí je také vývoj a testování nových diagnostických a léčebných metod.

„Národní ústav duševního zdraví je intenzivně zapojen v procesu reformy péče o duševní zdraví, která je jednou z priorit ministerstva zdravotnictví. Věřím proto, že pan profesor bude aktivity reformy nadále podporovat, byť v jiné pozici a s menší tíhou zodpovědnosti za její úspěšný průběh,“ uvedl k tomu v tiskové zprávě ministr Arenberger.

Na pozici ředitele NÚDZ úřad vypíše v nejbližší době výběrové řízení. Do nástupu nového ředitele povede instituci dál Höschl.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY