Úterý, 5. července, 2022

Americký Pfizer a australský CSL vyrazily na nákupy. Těsně před koncem roku oznámily akvizice za miliardy dolarů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Již několik týdnů se spekuluje, jak americká farmaceutická skupina Pfizer naloží se svou naditou peněženkou. První z očekávaných akvizic tak byla oznámena jen dva týdny před koncem roku. Pfizer pod svá křídla zahrne kalifornskou biofarmaceutickou společnost Arena Pharmaceuticals. Pozadu však nezůstala ani australská farmaceutická společnost CSL Limited, která si dělá zálusk na švýcarského výrobce léků Vifor Pharma.

Americká farmaceutická skupina Pfizer oznámila, že převezme kalifornskou společnost Arena Pharmaceuticals. Hodnota obchodu dosáhne 6,7 miliardy dolarů (necelých 150 miliard korun). Pfizer zaplatí akcionářům Areny za jednu akcii rovných sto dolarů, což je dvojnásobek tržní hodnoty v den, kdy obě strany akvizici oznámily. V současné době se akcie Arena Pharmaceuticals obchodují za necelých 92 dolarů.

Pfizer si od této akvizice slibuje posílení své pozice v oblasti přípravků používaných pro léčbu zánětlivých onemocnění střev. Arena Pharmaceuticals disponuje lékem etrasimod, který momentálně prochází pozdními fázemi klinického testování a podle analytiků, na něž se odkazuje list The Wall Street Journal, by mohl získat zelenou pro používání už v prvním čtvrtletí příštího roku.

„Máme v plánu urychlit vývoj etrasimodu pro pacienty, kteří trpí autoimunitním onemocněním,“ uvedl v tiskovém prohlášení Mike Gladstone, generální manažer divize Inflammation and Immunology ve společnosti Pfizer. Gladstone akcentoval zkušenosti a výzkumné kapacity, kterými Pfizer disponuje.

Naděje pro pacienty s autoimunitním onemocněním střev

Zároveň zdůraznil, že Arena Pharmaceuticals odvedla velký kus práce i na poli dalších léků. Arena vybudovala rozsáhlý program vývoje pro lék etrasimod, včetně dvou studií založených na třetí fázi klinických testů pro léčbu ulcerózní kolitidy (chronické onemocnění střevní sliznice) nebo pro léčbu Crohnovy choroby.

Právě etrasimod je v tomto ohledu považován za naději pro pacienty s autoimunitními onemocněními střev. A zároveň může jít o poměrně lukrativní lék. Podle analytiků společnosti BMO Capital Markets mohou příjmy Pfizeru z tohoto léku dosáhnout do roku 2026 až 900 milionů dolarů ročně, a to jen v případě léčby ulcerózní kolitidy. Ve Spojených státech se toto onemocnění vyskytuje asi u čtvrt milionu lidí.

Společnost Pfizer bude nákup společnosti Arena Pharmaceuticals financovat ze svých volných peněžních prostředků. Podle expertů jde o první z řady očekávaných akvizic, k nimž skupina Pfizer přistoupí. Momentálně totiž disponuje volnými penězi v objemu necelých 28 miliard dolarů (přibližně 617 miliard korun), které může právě k investicím podobného typu využít. Celková akviziční kapacita Pfizeru je však pro příští rok odhadována na 132 miliard dolarů.

Australané koupí švýcarskou skupinu Vifor Pharma

Jenže ještě větší akvizici oznámila australská farmaceutická společnost CSL Limited. Jedna z největších australských firem vůbec se totiž rozhodla, že za 11,7 miliardy dolarů (asi 261 miliard korun) získá švýcarského výrobce léků Vifor Pharma AG. CSL Limited chce totiž diverzifikovat svůj byznys zaměřený na krevní plazmu, který utrpěl propuknutím pandemie koronaviru.

Australané tak získají přístup k léku, který se používá pro léčbu nedostatku železa v krvi, ale také onemocnění ledvin či kardiorenálního syndromu. CSL také získá výrobní linky, které Vifor vlastní ve Švýcarsku a v Portugalsku.

Nabídka, která přišla ze strany australské farmaceutické skupiny, byla vedením společnosti Vifor schválena jednomyslně, jak uvedla agentura Reuters. Pro prodej se vyslovil také největší akcionář Viforu, společnost Patinex AG. CSL Limited bude nákup Viforu financovat části za pomoci institucionálních investorů, kterým zřejmě nabídne majetkový podíl, částečně pomocí dluhu (úvěru nebo vydáním dluhopisů) a volných peněžních prostředků.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY