Úterý, 5. července, 2022

Farmaceutické firmy z ČR darovaly Ukrajině léky za 30 milionů korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Farmaceutické firmy z ČR darovaly dosud na pomoc Ukrajině léky za 30 milionů korun. Dnes odjížděl z Prahy čtvrtý kamion s 720.000 baleními léků. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že jde o léky, které neměly směřovat na český trh, nehrozí proto, že by chyběly českým pacientům.

„Jde o léky přesně podle požadavků ukrajinské strany,“ řekl novinářům. Jsou to léčiva určená pro akutní zranění, k tlumení bolesti, k léčbě krevních sraženin, infekcí, zánětů, šokových stavů, ale i pro léčbu pacientů s chronickými nemocemi. Dovážejí se na hranice Polska s Ukrajinou a odtud je dál distribuuje ukrajinská strana.

Zdravotnickou humanitární pomoc zajišťuje ministerstvo zdravotnictví s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru, odváží je firma, která se distribucí léků zabývá. Pro transport léčiv obecně jsou nastavena přísná pravidla, například pro teplotu skladování.

Kromě soukromých společností darují zdravotnické prostředky také některé nemocnice nebo armáda a dodávky na Ukrajinu zajišťuje také Český červený kříž. Do země dovezl 30 zdravotnických vozidel a na začátku dubna dalších 1,5 tuny zdravotnického materiálu v hodnotě 6,5 milionu korun. Šlo o vybavené zdravotnické batohy, chirurgické sety, vakuová nosítka, záchranářské plachty, ale také navigační a komunikační prostředky, které směřují ukrajinskému červenému kříži.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY