Elektromobilita produkuje nulové lokální emise, takže jí dotační programy EU i ty republikové hojně podporují. Foto: enovation

Odstartovaly dotace na elektromobily pro nemocnice. Zeptali jsme se expertky na dotace, proč byste se o ně měli zajímat

Prvního června byla spuštěna dotační výzva, která umožní veřejným zdravotnickým zařízením získat elektromobily o 50 procent levněji. O programu, elektromobilitě i jejím využití ve zdravotnictví jsme si povídali s expertkou na dotace z jedničky na trhu poradenských agentur –⁠ enovation –⁠ Jindřiškou Kapitánovou. 

Elektromobilita je v poslední době hodně skloňované slovo. Proč se o ní tolik mluví a proč je podporovaná dotacemi?

Hodně to souvisí s programem Zelená dohoda pro Evropu (Green deal), který si klade za cíl klimaticky neutrální kontinent. Elektromobilita produkuje nulové lokální emise, takže jí dotační programy EU i ty republikové hojně podporují – např. Národní plán obnovy, OP TAK, Operační program Doprava. I vláda samotná skrz Modernizační fond.

Proč by se měly nemocnice o elektromobilitu zajímat?

Kromě už zmíněných nulových lokálních emisí mají elektromobily také nižší provozní náklady a nižší poruchovost než vozidla na spalovací motor. 

Co všechno vlastně výzva podporuje?

Nákup nových vozidel na elektrický nebo vodíkový pohon. Zdravotnická zařízení mohou s dotací pořídit osobní automobily, motorky, sanitky, minibusy i nákladní automobily nebo samojízdné pracovní stroje například pro úklid areálu. Dále se dotuje také pořízení chytrých dobíjecích stanic. 

To zní zajímavě, ale všechny bude hlavně zajímat, jakou úsporu dotace přinese. O kolik levněji vyjde dotovaný elektromobil?

Záleží, o kterém typu vozu se bavíme, ale maximální podpora je nastavena na 50 %. Např. výše podpory na elektromobil je 300 tisíc Kč, na vodíkový automobil 500 tisíc Kč, na minibus to je 1 milion Kč a na samojízdný pracovní stroj 700 tisíc Kč. Výše podpory na dobíjecí stanice je potom 30 tisíc Kč.

Mohou žadatelé uplatnit i další náklady spojené s pořízením elektromobilu?

Ano, mezi tzv. způsobilé výdaje mohou zařadit výdaje na dodávky a služby bezprostředně související s nákupem vozidla. Do způsobilých výdajů patří i propagační opatření projektu do 12 tisíc Kč bez DPH. 

Na co si dát pozor při podávání žádosti? Zvládnou nemocnice podat výzvu samy?

Výzva obsahuje kromě obecných podmínek i specifická kritéria, mezi které patří například prohlášení prokazující schválení typu vozidla. K žádosti musíte přiložit spoustu povinných příloh, správně vyplnit speciální formulář, hlídat termíny a další specifika pro splnění všech podmínek.

Je to řada detailů, které dohromady dávají desítky a někdy i stovky hodin práce a riziko chyby, které může žadatele připravit o dotaci, je z mé zkušenosti poměrně vysoké. Zájemce žádost zvládne podat sám, ale já osobně doporučuji konzultaci s experty. V agentuře enovation se přípravami projektů zabýváme už od roku 2007 a dlouhodobě spolupracujeme s více než 20 nemocnicemi. Zkrátka už v tom umíme chodit. Navíc se často účastníme i vyjednávání o podobě samotných projektů a víme, čemu poskytovatel dotace dává největší váhu při posuzování způsobilosti projektu.

Chystají se pro nemocnice i další zajímavé dotační výzvy?


V současné době běží výzva na hospodaření se srážkovou vodou z Národního plánu obnovy a čekáme na první výzvy Operačního programu Životní prostředí a z Integrovaného regionálního operačního programu, které by se měly objevit již v červenci a zaměří se mimo jiné na úsporná energetická řešení a zvýšení účinnosti technologických procesů v kuchyních či prádelnách. Tématem dotací bude také pro nemocnice aktuální problém kyberbezpečnosti. Ten pomůže vyřešit program Digitální transformace.

První výzva přišla z Národního plánu obnovy. Od kdy mohou zdravotnická zařízení podávat žádosti o dotaci?

Výzva byla vyhlášena 1. června a žádosti se přijímají od 6. června 2022.

-red-