Úterý, 16. srpna, 2022

EU doporučila druhou posilující dávku očkování proti covidu pro lidi nad 60 let

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Evropská unie doporučila podávat druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 lidem nad 60 let a dalším rizikovým skupinám. Dosud doporučení platilo pro lidi nad 80 let. Ve společné zprávě o tom informovaly Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

EU rozšířením očkované skupiny reaguje na aktuální rychlý nárůst počtu nových případů nemoci i hospitalizovaných. Dalším důvodem je vysoká nakažlivost subvariant BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron. Pro lidi očkované v první fázi vakcínou se dvěma dávkami by tak toto očkování bylo již čtvrtou vakcinací.

„Vyzývám členské státy, aby neprodleně zavedly druhé posilující očkování pro všechny osoby starší 60 let a všechny zranitelné osoby, a vyzývám všechny, kteří mají nárok na očkování, aby se očkovat nechali. Takto ochráníme sebe, své blízké a zranitelné skupiny obyvatel,“ uvedla komisařka EU pro zdraví Stella Kyriakidesová.

Světová zdravotnická organizace (WHO) na konci června oznámila, že očekává, že evropské státy v létě budou mít vysoké počty nakažených koronavirem. Denní přírůstky nakažených v Evropě se v červnu ztrojnásobily. Nejvyšší čísla vykazují například Portugalsko, Francie, Německo či Rakousko.

Denní počet nakažených ve zhruba 50 státech, které spadají pod evropskou pobočku WHO, v pátek činil přibližně 675.000 lidí denně. Stejné počty Evropa vykazovala na začátku dubna po silné zimní vlně, píše AFP. Na konci května bylo nakažených zhruba 150.000 denně, na konci června 500.000 denně.

V Česku začaly denní počty nových případů v mezitýdenním srovnání stoupat počátkem června. Na konci června opakovaně přesáhly tisícovku a údaje byly nejvyšší od počátku května.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY