Především těhotným ženám a maminkám s epilepsií je věnován nový web zenyaepilepsie.org. Foto: Pixabay

Nový web o epilepsii českým ženám usnadní orientaci v životě s touto nemocí

V České republice žije na 70 tisíc lidí s diagnózou epilepsie. Přibližně 20 tisíc z nich jsou ženy ve fertilním věku, každoročně proběhne v ČR 450 porodů doprovázených touto nemocí. Především jim a jejich blízkým nabízí nový český web zenyaepilepsie.org pomocnou ruku v otázkách intimity, těhotenství a mateřství. O webu informovala 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v tiskové zprávě.

Život s epilepsií obvykle vyžaduje lékařskou péči i specifický přístup ke každodenním aktivitám, včetně péče o dítě. Český spolek EpiStop, který se dlouhodobě zabývá problematikou epilepsie, proto letos připravil českou verzi webových stránek zenyaepilepsie.org věnovaných ženám s epilepsií. Lékaři a pracovníci z organizace chtějí Češkám usnadnit orientaci v tématech spojených s nemocí, na něž v ordinacích lékařů mnohdy nezbývá čas.

Téměř všechny nastávající maminky si během těhotenství nebo i před ním hledají užitečné informace, jak se připravit na porod, mateřství a péči o dítě. Jenže to vše prožíváte úplně jinak, pokud jste byla dříve diagnostikována s epilepsií. Přirozeně se tak nabízí otázky typu ‚Co když dostanu záchvat během kojení nebo koupání miminka?‘, ‚Jaká je pravděpodobnost, že moje dítě bude mít zvýšené riziko výskytu epilepsie?‘ a podobně,“ vysvětluje místopředsedkyně spolku EpiStop a lékařka z Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Jana Zárubová.

Polovina žen s epilepsií otěhotní neplánovaně

Zárubová se proto spolu s manažerkou EpiStopu a Epileptologického výzkumného centra EpiReC Květou Janouškovou rozhodla převést mezinárodní webové stránky womenandepilepsy.org do češtiny, aby i české ženy mohly na internetu najít kvalitní zdroj informací. Na vzniku mnohojazyčné předlohy se podílel tým mezinárodních lékařů, předních světových odborníků na nemoc, i samotných žen s epilepsií. Nechybí tak ani autentické dotazy, které pacientky kladou samy sobě nebo svému neurologovi.

Značná část webu je věnována právě těhotným ženám a maminkám s epilepsií. „Málo se ví, že až 50 procent žen s diagnózou epilepsie otěhotní neplánovaně. Proto všem ženám ve fertilním věku doporučujeme užívat 400 mikrogramů kyseliny listové denně,“ doplňuje Zárubová. Zvýšený příjem kyseliny listové je důležitý pro správný vývoj plodu, navíc může snížit riziko potratu.

Podle lékařky je užívání doplňků stravy s kyselinou listovou obzvláště důležité u žen užívajících antiepileptika (dnes nazývaná protizáchvatová medikace). Pacientkám rovněž doporučuje těhotenství plánovat s ohledem na možné nastavení optimálního dávkování léků tak, aby byly kontrolovány ohrožující epileptické záchvaty, ale současně byla co nejnižší rizika pro ovlivnění správného vývoje plodu.

Na stránkách najdou přínosné informace také dospívající dívky a všechny dospělé ženy. Dozví se, jak hormony ovlivňují epilepsii a jaký vliv má epilepsie na menstruační cyklus nebo plodnost ženy. Vedle toho stránky přirozeně nabízí obecné informace o nemoci a její léčbě. Součástí webu je krátký dotazník, ohledně toho, zda jsou informace srozumitelné a užitečné.

-sed-