Dagmar Žitníková. Foto: OSZSP

Post předsedkyně zdravotnických odborů obhájila Dagmar Žitníková, zůstávají i místopředsedové

Post předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR na čtvrtečním sjezdu v Praze obhájila Dagmar Žitníková, která je v čele svazu od roku 2010. Ve funkcích zůstávají i oba místopředsedové Jana Hnyková a Lubomír Francl.

Na úvod sjezdu Žitníková hovořila hlavně o pandemii covidu-19, která české zdravotníky nebývale prověřila. Připomněla, že na začátku v roce 2020 pro ně nebylo dostatek osobních ochranných pomůcek a odbory jednaly s ministerstvem zdravotnictví i o mimořádných odměnách za dobu epidemie a příspěvku 8000 korun na lázeňský pobyt. Za úspěch odborů považuje také schválení dřívějších odchodů do důchodu pro zdravotnické záchranáře. Každoročně se pak zapojují odbory do vyjednávání o platech. „Personální krize je pořád ve zdravotnictví hodně výrazná,“ uvedla.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR sdružuje více než 25 tisíc odborářů-zaměstnanců, kteří pracují ve zdravotnictví a sociálních službách. Jde o zaměstnance všech typů nemocnic, zdravotnické záchranné služby, lázní, hygienické služby, zdravotních ústavů a dalších zdravotnických zařízení, zaměstnanci domovů pro seniory, domovů pro lidi s hendikepem a dalších zařízení sociální péče.

Současná předsedkyně Dagmar Žitníková vede svaz od roku 2010, kdy byla zvolena poprvé. Předtím byla od roku 2005 místopředsedkyní. Sjezd zdravotnických odborů pokračuje ještě v pátek, kdy se budou dvě stovky delegátů zabývat činností svazu pro příští čtyři roky, projednají aktuální situaci ve zdravotnictví a sociálních službách a přijmou závěrečná usnesení.

-ČTK-