Znemožnění úhrad nových zdravotnických prostředků na poukaz včetně glukózových senzorů pro diabetiky – takový by byl výsledek neschválení novely, která vyčleňuje seznam zdravotnických prostředků na poukaz, takzvaný kategorizační strom, z přílohy zákona o veřejném zdravotním pojištění do samostatného zákona. Úprava, po které volají pacienti, odborné společnosti i výrobci a která ani politicky nenaráží na žádný odpor, se paradoxně zasekla před třetím čtením ve sněmovně a hrozí, že spadne pod stůl.

Zatímco novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, o zdravotních službách či o elektronizaci zdravotnictví už před několika týdny schválila Poslanecká sněmovna, vyčlenění kategorizačního stromu zdravotnických prostředků do samostatného zákona (projednávané paralelně se zmíněnými novelami) se zadrhlo před třetím čtením – a to přes to, že v podstatě nikdo není proti a úprava má širokou podporu terénu od pacientů po výrobce. Při frontě zákonů, které taktéž ve sněmovně čekají na své finální projednání, přitom hrozí, že materiál spadne pod stůl. I když se na první pohled může zdát, že jde o formalitu, ve skutečnosti by mělo zachování statu quo nemalý dopad nejen na pacienty.

„Tím, jak se medicína rychle vyvíjí, se objevuje spousta nových prostředků. Proto je snaha výrobců, pacientských organizací i zdravotníků, aby byl jejich seznam novelizován nejméně jednou, nejlépe dvakrát ročně. To bylo velmi obtížné, když byl seznam součástí zákona 48, protože by to znamenalo prakticky kontinuální novelizace zákona. Proto jsme to rozdělili,“ vysvětlil poté, co změnu schválila vláda, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Zákon 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění, kde je kategorizační strom zařazen formou přílohy, se totiž v parlamentu vždy pojí s velkou diskuzí a řadou pozměňovacích návrhů, které celý proces velmi komplikují.

Priorita ministerstva zdravotnictví

„Tento zákon rozhodně patří mezi priority ministerstva, a to nejenom z důvodu promítnutí změn stávajících úhrad zdravotnických prostředků, ale zejména protože jeho přijetím dojde k vyčlenění kategorizace úhrad zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz do samostatného zákona. To umožní efektivně a včas reflektovat potřeby společnosti a další vývoj v dynamicky se rozvíjející skupině zdravotnických technologií,“ potvrzuje nyní ředitelka odboru léčiv a zdravotnických prostředků Daniela Rrahmaniová.

Novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění se sice v tuto chvíli skládá ze dvou sněmovních tisků (z nichž ten rozsáhlejší a kontroverznější již je v Senátu), v rámci připomínkových řízení ale byly součástí jednoho legislativního návrhu.

„Důvodem rozdělení tohoto materiálu na úrovni vlády byla obava, aby politicky více exponovaný obsah velké novely neohrozil hladké přijetí samotné kategorizace a zlepšení úhrad pro pacienty. Nyní jsme paradoxně ve zcela opačné situaci. Zatímco velká novela sněmovnou bez potíží prošla a nyní jí čeká finální schvalování v Senátu, zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků již třetí měsíc čeká na projednání ve třetím čtení,“ pozastavuje se expert na legislativu a regulaci zdravotnických prostředků z advokátní kanceláře Porta Medica Legal Jakub Král.    

Mohlo by vás zajímat

Diabetikům má novela zkvalitnit život

Ve výsledku tak kategorizační strom zařazený v příloze zákona nebyl pět let aktualizován a scházejí v něm inovace, které přitom už dávno schválila kategorizační komise na ministerstvu zdravotnictví. Součástí vyčlenění materiálu do samostatného zákona tak je i jeho aktualizace, která umožňuje preskripci některých stomických pomůcek specializovaným sestrám a zavádí nárok na úhradu kontinuální monitorace glykemie i pro pacienty s cukrovkou druhého typu (podrobně jsme psali například zde).

„Jsou vytvářeny nové úhradové skupiny zdravotnických prostředků, u některých stávajících skupin je úhrada zvyšována. Dále dochází k řadě úprav vedoucích k rozšíření skupin pacientů, kteří mají nárok na úhradu konkrétních zdravotnických prostředků, buď rozšířením věkových limitů, nebo diagnóz. Příkladem mohou být úhrady pro pacienty s různými typy sluchového postižení. V mediálním prostoru se již objevily informace o nově zaváděné úhradě glukózových senzorů nejen pro pacienty s diabetem I. typu, ale i pro nejtěžší pacienty s diabetem II. typu,“ přibližuje Rrahmaniová.

„Celosvětové klinické studie jednoznačně prokazují, že glukózové senzory jsou správnou a moderní cestou, jak diabetikům zlepšit a prodloužit život. Zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků pak po vzoru většiny evropských zemí rozšiřuje nárok na úhradu této technologie i na další skupiny diabetických pacientů včetně části diabetiků II. typu,“ doplňuje důležitost schválení vědecký sekretář České diabetologické společnosti ČLS JEP Jan Šoupal.

Od 19. března ticho po pěšině

Úprava prošla standardním připomínkovým řízením, negativně se k ní poté postavila pouze Legislativní rada vlády kvůli právní čistotě, kdy se ke zdravotnickým prostředkům na poukaz přistupuje z hlediska legislativy odlišně a měly by mít vlastní zákon. Stanovisko ovšem nijak nereflektuje problémy, které dosavadní řešení (dané rozsudkem Ústavního soudu ohledně nadstandardů Leoše Hegera) dělalo v praxi. Praktickou stránku nad právním formalismem nakonec upřednostnila jak vláda, tak sněmovní zdravotnický výbor, kteří úpravě daly souhlas.

Naposledy o materiálu hlasoval sněmovní zdravotnický výbor (jako garanční) 19. března, kdy projednal i čtyři pozměňovací návrhy, které byly k tisku podány. První z nich od Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) se týká úhrady výměny baterií u elektrických vozíků ve vlastnictví uživatele a výbor k němu zaujal kladné stanovisko. Další tři návrhy předložil Josef Flek (STAN) a souvisejí s úhradou glukózových senzorů (více zde). První dva jsou totožné, liší se pouze výší limitů – u druhého je stanoven vyšší limit pro diabetiky I. typu v návaznosti na obavy, že se dodavatelé cenově nepřizpůsobí a někteří pacienti si na senzory budou nově muset doplácet. K prvnímu z těchto návrhů výbor nezaujal stanovisko, druhý pak schválil, stejně tak jako třetí návrh, který se týká indikačních omezení pro pacientky v těhotenství a dětské pacienty.

Hrozí zbytečný průtah

Podtrženo, sečteno, neschválení zákona, proti kterému nikdo nemá žádné námitky, by odnesli hlavně pacienti. „Zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků by mohl být malým krokem pro sněmovnu, ale velkým skokem pro pacienty. Pokud se sněmovní tisk 847 neschválí teď, tak se bude zase nejméně rok čekat na celý legislativní proces. No co, pacienti počkají,“ poznamenává prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků (CzechMed) Miroslav Palát.

„Zákon má podporu ministerstva zdravotnictví, SÚKL, pacientských organizací, odborných společností, dodavatelů i zdravotních pojišťoven. Je výsledkem několikaleté práce všech dotčených stran. V některých případech je to i velmi složitě nalezený kompromis. Popravdě si reálně nedovedu představit, že by poslanci tento materiál prioritně pevně nezařadili a dopustili, že se nestihne do voleb schválit,“ dodává Jakub Král.