Slovenský resort zdravotnictví pod vedením Kamila Šaška (Hlas-SD) připravil návrh vyhlášky, která mění požadavky na správnou lékárenskou praxi, týká se i očkování v lékárnách. Resort však bude muset vyřešit několik technických problémů. Výhrady mají hlavně samosprávné kraje.

Očkování v lékárnách bylo před dvěma lety zahrnuto do legislativy, ale hovoří se o něm už zhruba pět let. Prezident Slovenské lékárnické komory Ondřej Sukeľ však v podcastu Zdravotnického deníku Perspektivy zdraví předpověděl, že první očkování v lékárnách na Slovensku reálně začne až v roce 2027. Je to právě proto, že zákon předpokládá vydání a schválení více podzákonných norem.

Očkovat se bude v odděleném prostoru

Jedna z nich na konci června prošla připomínkovým řízením. Jde o návrh novely vyhlášky o požadavcích na správnou lékárenskou praxi, kterou předložilo ministerstvo zdravotnictví. Šaškův resort navrhované změny odůvodňuje i tím, že od začátku loňska mohou farmaceuti podle zákona očkovat plnoleté osoby proti chřipce přímo v prostorách lékárny. Musí to však písemně doporučit lékař.

Provoz lékárny se v detailech řídí předloženou vyhláškou, která definuje materiální, prostorové a personální požadavky na jednotlivé druhy činnosti. Resort tak do ní musí doplnit i očkování v rámci potřebných prostor, zařízení i způsobu provádění očkování.

Ministerstvo proto například navrhuje, že pokud se v lékárně provádí očkování, její součástí musí být takzvaný diskrétní prostor. Pokud bude součástí hlavní provozní místnosti lékárny, musí mít rozlohu minimálně na úrovni čtyř metrů čtverečních. Místnost by měla zajistit diskrétní prostředí pro pacienta a být oddělena od ostatních prostor lékárny.

Definice vybavení lékáren

To samé bude platit pro místnosti, které bude mít lékárna mimo hlavní provozní místnosti. Lékárny mohou mít i další vstup pro pacienty, který vede výhradně do prostor, které budou vyhrazeny i pro očkování.

Žilinský samosprávný kraj, který předložil zásadní připomínku, však upozorňuje na rozdílnou definici. „Zákonodárce předpokládá možnost provádění vyšetření v oddělení výdeje léků veřejnosti nemocniční lékárny, ale podmínky pro prostorové vybavení oddělení výdeje veřejnosti nejsou definovány způsobem, jakým to je ve veřejné lékárně nebo pobočce veřejné lékárny,“ upozorňuje. Žilinský samosprávný kraj a upozorňuje na to, že resort při podmínkách pobočky veřejné lékárny hovoří jen o možnosti využít konzultační prostor, u ostatních lékáren definuje i její rozlohu.

Mohlo by vás zajímat

Vyhláška bude definovat také materiální vybavení diskrétního a konzultačního prostoru v lékárnách. Neměl by tam chybět pracovní stůl, židle pro personál lékárny a pro pacienta, diskrétní oddělení prostoru od zbytku lékárny, přístroje a zařízení na vyšetření, nádoba na sběr nebezpečného odpadu, dezinfekční roztok, jednorázové tampony napuštěné dezinfekčním roztokem, jednorázové rukavice, zdravotnické pomůcky na sterilní krytí malé rány, polohovací židle nebo lehátko s výškou nejméně 60 centimetrů či zařízení potřebná k výkonu neodkladné podpory životních funkcí. Mezi taková zařízení patří například kardiodefibrilátor.

Jak bude probíhat očkování

Samotný průběh očkování je pak ve vyhlášce popsán zcela stručně. Očkování má proběhnout výhradně v diskrétním prostoru. Když pacient obdrží vakcínu, lékárník musí sledovat výskyt potenciálních nežádoucích účinků očkování. Na pacienta by měl dávat pozor nejméně 30 minut po očkování. Dojde-li ke stavu ohrožujícího život nebo zdraví pacienta, musí mu lékárník poskytnout neodkladnou podporu životních funkcí.

Očkování přitom nebude moci provádět každý lékárník. Bude k tomu zapotřebí získání certifikátu z certifikované pracovní činnosti. Je to jistá forma dalšího vzdělávání zdravotnických pracovníků. Tuto povinnost má řešit jiný předpis.

Bez dodatečných investic

Samotný postup očkování ve vyhlášce připomínkoval Banskobystrický samosprávný kraj. Ten navrhuje body rozšířit o další povinnosti z důvodu možného důkazního materiálu. Župa proto navrhuje, aby se vždy zaznamenalo, který lékárník očkoval a který nejméně po dobu 30 minut osobně dohlíží na zdravotní stav pacienta.

V záznamu by podle kraje neměl chybět den a čas, kdy bylo očkování pacientovi provedeno, ale také přesný čas, kdy přestal být pacient pod dohledem zdravotnického pracovníka, který očkování provedl.

Podmínky pro očkování v lékárnách by přitom provozovatele neměly nic stát. Ministerstvo v doložce vlivů v tomto směru nevyčíslilo žádné dodatečné náklady. Ondřej Sukeľ to v podcastu Perspektivy zdraví odůvodnil tím, že lékárny již v současnosti disponují diskrétní místností, ve které dělají jiná vyšetření – například měření krevního tlaku. Připomněl také, že pokud se lékárna zapojí do očkování proti chřipce, nepřinese jí to ani extra ekonomické výhody. Ale v praxi to může být konkurenční výhoda v image lékárny.