Dostupnost léčiv v Evropě i Česku čelí tlakům zvenčí i zevnitř. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upozornil, že vedle dlouhodobých problémů s evropskou regulací může situaci dále zhoršit i vývoj ve Spojených státech. Řešením má být aktivnější role státu, podpora inovací a snaha o větší konkurenceschopnost farmaceutického trhu. Řekl to ve čtvrtek na summitu Technologie a inovace ve zdravotnictví pořádaném Zdravotnickým deníkem.

„Současná evropská regulace zvyšuje byrokracii a snižuje konkurenceschopnost. Je nutné revidovat regulatorní část a usnadnit vstup inovací do systému,“ řekl Vojtěch.

Jako konkrétní příklad problematické unijní legislativy uvedl směrnici o čištění městských odpadních vod, která uvaluje vysoké nároky na výrobce léčiv. „EU tak na jednu stranu říká, že chce podporovat průmysl a na druhou touto směrnicí průmysl vyhání. Pravá ruka neví, co dělá levá. Je to trochu absurdní,“ okomentoval situaci.

Zleva majitel a generální ředitel MEDDI hub Jiří Pecina, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a generální ředitel Zentiva Česká republika Boris Sananes. Foto: Vít Šimánek

Vojtěch proto napsal dopis všem evropským ministrům zdravotnictví i komisaři pro zdraví Olivéru Várhelyiovi, aby začali rostoucí tlak na farmaceutický průmysl řešit. V opačném případě bude stoupat i nestabilita dodávek léčiv pro evropské pacienty.

„Rizika americké politiky nejsou zanedbatelná“

Dostupnost léčiv v EU ale neohrožuje pouze evropská legislativa. Svůj na tom má i léková politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tlačí srovnání cen léků mezi EU a USA. To může mít negativní dopad na evropský trh.

„Určitě to rizika má a nejsou úplně zanedbatelná. Už dnes Evropa ztrácí u inovativních léků – 17 % jich vůbec není na evropském trhu,“ upozornil ministr.

První panel summitu Technologie a inovace ve zdravotnictví se zaměřil na vstup inovací a globální kontext. Foto: Vít Šimánek

Rozdíl mezi Evropou a Spojenými státy tak podle něj mohou nová opatření ještě zvětšit. „Buď budou léky zdražovat, nebo se zhorší jejich dostupnost. Nejde jen o Českou republiku, ale celou Evropu,“ varoval ministr.

Spolupráce se soukromým sektorem

Jedním z hlavních řešení má být podle něj podpora inovací a celková změna přístupu státu. „Jsem rád, že se od nového roku podařilo založit novou sekci na ministerstvu zdravotnictví pro zdravotnické technologie, která to má na starosti. Dosud to bylo fragmentované,“ vyzdvihl Vojtěch.

Nová sekce má zastřešovat oblasti jako telemedicína nebo umělá inteligence. „Máme šanci to posunout o velký kus dopředu,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat

Pro telemedicínu by navíc měly být zavedené standardy kvality. „Mezi poskytováním zdravotní péče a telemedicínou by mělo být rovnítko. Musí se splňovat konkrétní kritéria. Je na místě, abychom k tomu přistupovali stejně a nastavili standardy pro tyto služby,“ sdělil ministr.

O diskusi o zdravotnických inovacích a technologiích v Česku byl enormní zájem. Foto: Vít Šimánek

Výraznou roli mají sehrát i startupy, které v současné době narážejí na složitou regulaci. Stát jim proto chce nově nabídnout konkrétní podporu.

„Chtěli bychom vytvořit kancelář pro inovace, konzultační platformu, kterou by startupům nabízel například Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ta regulatorika je velmi složitá a i proto jim musíme pomoci,“ uvedl ministr s tím, že stát nemá být pouze „policy makerem“, který kontroluje a případně sankcionuje, ale měl by být pro soukromý inovativní sektor také partnerem.

Zleva ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a generální ředitel Zentiva Česká republika Boris Sananes. Foto: Vít Šimánek

Právě podpora domácích technologických firem je podle Vojtěcha jednou z cest, jak posílit lékovou bezpečnost a zajistit, aby české zdravotnictví nezůstalo skanzenem v době, kdy se světový medicínský pokrok zrychluje raketovým tempem.

Zleva majitel a generální ředitel MEDDI hub Jiří Pecina a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Foto: Vít Šimánek
Na akci nechyběl Country President Novartis Česká republika Jérôme Berbigier. Foto: Vít Šimánek