Slovensko odstoupilo od smlouvy s maďarsko-slovenským konsorciem firem pro výstavbu vojenské nemocnice v Prešově na východě země. Důvodem jsou nekvalitně provedené práce, kvůli kterým se část díla zbourá. Zakázku na realizaci části projektu stát nově zadal pěti firmám včetně společnosti Metrostav Slovakia z české skupiny Metrostav, na zbytek prací bude vypsána soutěž. Novinářům to v pondělí řekl ministr obrany Robert Kaliňák. Odhadovaná doba výstavby se prodlouží o asi půl roku a celková cena patrně stoupne.

Přerušení výstavby nové velké nemocnice, která má sloužit nejen armádě, ale také obyvatelům Slovenska, ohlásil Kaliňák už na konci dubna. Nyní řekl, že 23 z celkového počtu 270 betonových sloupů se odstraní a další značná část opraví, a to kvůli problémům s výslednou kvalitou betonu v nadzemní části stavby.

Zakázka za 7,7 miliardy korun

Výstavba uvedené nemocnice s plánovaným počtem kolem 1 200 lůžek začala v roce 2024. Zakázku za zhruba 550 milionů eur (13,3 miliardy korun) původně získalo konsorcium složené ze tří maďarských a jedné slovenské firmy. Podle slovenských médií toto konsorcium i přes uvedené potíže plánovalo ve výstavbě pokračovat, ale už bez slovenského partnera.

Pětice firem, která bude nemocnici nyní stavět, má vykonat práce za více než 318 milionů eur (7,7 miliardy korun). Dokončení díla by pak podle Kaliňáka mohlo přijít na dalších 280 milionů eur (6,8 miliardy korun).

Hrozí soudní spor

Ministr řekl, že stát bude s původními staviteli jednat o vyrovnání. Nevyloučil ani možnost soudního sporu. Stát podle něj zablokoval bankovní záruku tomuto konsorciu a peníze chce využít pro financování oprav stavby.

Slovenská opozice už dříve kritizovala vládu za potíže s výstavbou uvedené nemocnice. Ta je projektem dvojího využití a náklady na její výstavbu tak země započítá do výdajů na obranu. Kaliňák už dříve tvrdil, že nevidí důvod, aby kvůli problémům na stavbě vyvodil politickou odpovědnost.