Pátek, 18. června, 2021

Nemocnice oponují auditorům od Babiše, sporné částky klesají

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejprve včera přišel server Aktuálně.cz s tvrzením, že Česko bude za předražené nákupy nemocničních přístrojů vracet Evropské unii 163,4 milionu korun. Odvolával se přitom na informace ministerstva financí. To se ale vzápětí proti zveřejněným informacím ohradilo, jsou prý nepřesné a zavádějící, citace jsou zastaralé a neautorizované a částka ke vrácení je jen v řádech desítek milionů korun. Nakonec zveřejněné informace zpochybnily i nemocnice.

 

„Ministerstvo financí se ohrazuje proti informacím, že ČR má vrátit do rozpočtu EU 163 milionů korun. Nepravdivé informace mohou poškodit ministerstva financí, pro místní rozvoj a zdravotnictví i ekonomické zájmy ČR,“ sdělil na dotaz ČTK vedoucí tiskového oddělení MF Radek Ležatka.

„Audit se týkal i ministerstva zdravotnictví. Právě tam jsme objevili největší problém,“ uvedl náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, který měl nemocniční kontroly na starosti. Ředitel odboru komunikace ministerstva zdravotnictví Jan Štoll nechtěl zjištění komentovat s tím, že finance je dosud se závěry auditu neseznámily. Mluvčí resortu Štěpánka Čechová ČTK bez dalších podrobností řekla, že pracovníci obou ministerstev budou ještě o výsledcích auditu jednat.
MF zkontrolovalo 20 projektů ve 28 nemocnicích, u 13 projektů odhalilo problémy.

Hradec z průšviháře nyní na nule

U hodnocení případu Fakultní nemocnice Hradec Králové, která prý při kontrolách dopadla nejhůře, došlo v minulých dnech k zásadní změně. Ředitel nemocnice Roman Prymula ČTK řekl, že ministerstvo financí v případu údajného pochybení při organizaci soutěže svůj nález stáhlo a uznalo námitky nemocnice. Nemocnici ministerstvo současně zbavilo hrozby platit sankci 45 milionů korun. U druhého případu údajného předražení při nákupu dvou přístrojů nález podle Prymuly zůstává, ale nově je také bez finanční sankce. Celkem nemocnici hrozila sankce 55 milionů korun. Podle vyjádření bývalého ředitele nemocnice a exministra Leoše Hegera (TOP 09) byl dodavatel vybrán v regulérní soutěži.

Motol z devíti milionů na dvou

Problematické byly nákupy i v liberecké, jihlavské a novojičínské nemocnici. Sankce mají platit i fakultní nemocnice v Ostravě a pražském Motole. Naopak třinecká nemocnice či pražský IKEM dopadly dobře.

Fakultní nemocnice Motol má vrátit nikoli 9,3 milionu korun, ale jen 2,1 milionu, sdělil ČTK ředitel Miloslav Ludvík. Podle auditu nemocnice nedostatečně specifikovala hodnotící kritéria v zadávací dokumentaci a příliš draho koupila magnetickou rezonanci, měla proto vrátit 7,6 milionu. Odvolala se a MF uznalo oprávněnost nákupu.
Kontroloři trvali na chybách v zadávací dokumentaci, což je spojeno s vrácením 2,1 milionu. „Ani s tímto tvrzením se nemocnice neztotožňuje, a pokud by nám finanční úřad uložil penalizační odvod v této výši, budeme se bránit soudní cestou,“ uvedl Ludvík.

Jihlava na dvaceti milionech, i když nic nepředražili

I podle ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva audit nevzal v potaz argumenty nemocnice. Podal proto námitku, a pokud to bude nutné, bude se soudit. U této nemocnice nebylo podezření na předražený nákup, šlo prý o chybný postup z pohledu tehdejší legislativy. „V tuto chvíli nám dali nezpůsobilé výdaje téměř 15 milionů korun, což s penále může pro nemocnici znamenat vratku 20 až 25 milionů, a to je hodně,“ řekl Velev.

Wagenknecht už dříve připustil, že audity mohou vyústit v trestní oznámení. Audity v nemocnicích začaly v červnu. Kontrolu si údajně vyžádala Evropská komise. Prý se obávala se, že bylo se sedmi miliardami z dotačního programu IOP naloženo nehospodárně. Než auditoři nemocnice zkontrolují, stopla unie čerpání peněz na české zdravotnictví, tvrdí ministerstvo financí.
-čtk, red-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY