Zdravotní sestry na Slovensku hromadně podaly výpovědi

Na Slovensku pracuje zhruba 40.000 zdravotních sester. Kvůli změnách v odměňování nyní začínají hromadně podávat výpovědi. Foto: koláž ZD

Zdravotní sestry na Slovensku včera začaly hromadně podávat výpovědi. Nezamlouvají se jim změny zákona o jejich odměňování. Ministr zdravotnictví Viliam Čislák v reakci uvedl, že péče o pacienty ohrožena nebude. Již v roce 2011 hromadně podali výpovědi slovenští lékaři. Ochromili tak provoz řady nemocnic a od předchozí vlády nakonec získali příslib navýšení svých platů.

 

Prvních 200 výpovědí podle odborů podaly zdravotní sestry ve fakultní nemocnici v Žilině, která patří k největším zdravotnickým zařízením v zemi.

„Přistupujeme k těmto, žel, krajním možnostem proto, že nám nikdo nenaslouchá,“ řekla novinářům šéfka odborového sdružení sester a porodních asistentek Monika Kavecká.

Zdravotníkům se nezamlouvá, že novela zákona o jejich odměňování se nebude vztahovat na všechny zdravotnické pracovníky a že mzdy nezohlední praxi. Kritizovali také nový, prý nevýhodný způsob výpočtu platů. Na Slovensku pracuje zhruba 40.000 zdravotních sester.

Obvyklá dvouměsíční výpovědní lhůta zdravotním sestrám uplyne krátce před březnovými parlamentními volbami.

Slovenský ministr zdravotnictví Čislák v reakci řekl, že zdravotní péče o pacienty navzdory výpovědím bude zajištěna. „Zdravotní péče nebude ohrožena a pacienti budou zabezpečeni,“ řekl na tiskové konferenci.

Čislák také uvedl, že zmiňovaný zákon nepovede ke snížení platů zdravotníků. Měsíční výdělek zdravotních sester či laborantů se podle něj zvýší od příštího roku o desítky eur. Naplnění požadavků zdravotníků by si podle něj ale vyžádalo dodatečných 135 milionů eur (3,6 miliardy korun).

Požadavky zástupců zdravotnického personálu již dříve podpořily i lékařské odbory, ačkoliv chystané změny se platů lékařů nedotknou. Slovenští lékaři si zlepšení svých platových podmínek vymohli před čtyřmi lety hromadnými výpověďmi, kterými paralyzovali provoz řady nemocnic. Zajistit alespoň akutní péči o pacienty pomáhaly slovenským zdravotnickým zařízením během protestu doktorů i téměř tři desítky českých vojenských lékařů. Slovenští lékaři se vrátili do práce až po příslibu tehdejší vlády stran pravého středu premiérky Ivety Radičové o postupném zvyšování jejich platů. Také slovenští lékaři tehdy přistoupili k hromadnému podávání výpovědí jen několik měsíců před parlamentními volbami.

-čtk-