Čtvrtek, 15. dubna, 2021

Mistrovství Evropy ve zdravotní péči. Šampióny jsou opět Nizozemci. Česko stoupá vzhůru

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Každoroční index kvality zdravotní péče v evropských zemích (Euro Health Consumer Indexes – EHCI) připravuje od roku 2006 švédská společnost Health Consumer PowerhouseZlatou příčku ve vstřícnosti vůči pacientům obsadilo podle studie nizozemské zdravotnictví. A skokanem za rok 2015 se stalo zdravotnictví v České republice.  Studie EHCI sleduje celkem 48 indikátorů. Patří mezi ně „tvrdé“ ukazatele, jako je kojenecká úmrtnost, počty vyléčených onkologických pacientů nebo počet infarktů. Mezi „měkká“ data studie řadí například dostupnost zdravotní péče, využití e-health, přístup pacientů k informacím či podplácení lékařů.

 

„Díky informacím napříč evropskými státy můžeme odhalit slabá místa a plně využít možností jednotlivých zdravotních systémů,“ uvedl hlavní autor studie Johan Hjertqvist. „Transparentnost zdravotních systémů je důležitá nejen pro pacienty, ale pro všechny, kteří se zdravotnictvím zabývají,“ dodal.

Statistika se opírá nejen o výzkumy mezi pacientskými organizacemi, ale třeba i ministerstvy zdravotnictví. Proto ji bere vážně také Evropská komise, která ovšem zároveň letos chystá konkureční projekt.

Premianti s dlouhými čekacími lhůtami

Podle autorů studie se zdravotnické systémy v Evropě stále zlepšují i přes restriktivní opatření vyvolané finanční krizí. Absolutním vítězem se již po několikáté stalo Nizozemí, následované Švýcarskem a Norskem. Nizozemské zdravotnictví je na prvních příčkách ve všech sledovaných ukazatelích. Vyniká například v prevenci nemocí, komplexnosti péče, čekacích lhůtách a celodenní dostupnosti 160 pohotovostí. V Nizozemí existuje velká konkurence mezi zdravotními pojišťovnami a pacientské organizace mají výrazný vliv na vývoj zdravotnického systému.

Přes celkově výborné výsledky má Nizozemí nebo severské státy problém s čekacími lhůtami, které jsou pro srovnání vysoko nad průměrem střední Evropy. Přitom země na čele žebříčku mají zavedenou povinnost první návštěvy u praktického lékaře, který pacienty následně posílá za specialisty. Proklamovaným důvodem je efektivita péče. Nicméně čekací doby u specialistů v praxi stále rostou. Nepomáhají ani vysoké výdaje na pacienta. Autoři studie dokonce pro Norsko, Švýcarsko a Lucembursko operují s označením „tři bohatí bastardi“.

Jako zajímavý příklad uvádí studie Dánsko, které jako jedna z mála evropských zemí zveřejňuje na internetu žebříčky kvality jednotlivých nemocnic. Současně ale svým občanům komplikuje dostupnost péče tím, že mohou kontaktovat pouze svého praktického lékaře a pohotovost. Ke specialistovi se tedy v Dánsku přímo nedovoláte.

Český zdravotnický přeborník

České zdravotnictví se stalo v posledním roce největším skokanem, když se umístilo na 13. místě a předběhlo tak Velkou Británii, Slovinsko nebo Estonsko. Z celkových možných 1000 bodů v indexu kvality získalo Česko 760. Studie na českém zdravotnictví oceňuje především dobrou dostupnost zdravotní péče. Současně český systém chválí, že za poměrně nízké výdaje dokáže nabídnout vysokou kvalitu zdravotní péče. Česká republika se navíc může pochlubit nízkou korupcí lékařů – alespoň v rámci skupiny zemí střední a východní Evropy.

Mezi státy visegrádské skupiny je Česko jasným favoritem. Slovensko se umístilo na 24. místě a Maďarsko ještě o tři příčky níže. Nejhůře ovšem dopadlo Polsko, které se nechalo předběhnout Srbskem, Rumunskem i Albánií.

Gita Zenknerová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY