Němeček v pondělí vládě znovu předloží protikuřácký zákon, z Babiše prý dělá blbce

Ti dva se opravdu nemusí. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (vlevo) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Foto: TC/koláž ZD

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v pondělí vládě znovu předloží návrh protikuřáckého zákona. Po dnešním mimořádném jednání koaliční rady to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zákon ve středu Sněmovna zamítla i kvůli hlasům koaličního ANO. Nový návrh zohlední pozměňovací návrhy přijaté ve středu poslanci s výjimkou změny Marka Bendy (ODS), která zaváděla kuřárny v restauracích. „Pan Němeček dělá z lidí blbce a z nás taky,“ vzkázal z Uherského Hradiště ministr financí Andrej Babiš.

 

Neúspěch předpisu přinesl možná největší koaliční roztržku během více než dvouletého fungování vlády. „My jsme řešili to, aby se koalice vrátila při jednání v Poslanecké sněmovně k dodržování koaliční smlouvy. Nemyslím si, že je třeba ji upravovat, je dobré si ji občas přečíst a postupovat podle ní,“ řekl Sobotka.

Kabinet bude usilovat o urychlené projednání nového návrhu ve Sněmovně, uvedl premiér. „Návrh nebude zohledňovat návrh poslance Bendy, který nebyl součástí původního vládního návrhu,“ uvedl Sobotka. Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka posbírá Němeček ty dobré pozměňovací návrhy.

ANO zdůvodnilo fakt, že ve středu návrh podpořila jen zhruba třetina jeho přítomných poslanců, tím, že Bendův návrh novelu znehodnotil. Bendovu změnu umožňující vznik kuřáren však podpořilo i osm poslanců ANO. Zástupci koalice se dnes dohodli, že pokud příště bude některé straně některý „vražedný“ pozměňovací návrh tolik vadit, bude o tom informovat předem.

„Náš požadavek, aby restaurace byly absolutně nekuřácké, bude naplněn. Věřím, že ve Sněmovně koalice návrh přijme v co nejkratší době,“ řekl Faltýnek. Přiznal chybu, že se ve středu klub ANO nestihl dohodnout na jednotném postupu. Sobotka pro tuto situaci navrhl využívání přestávek na poradu klubů.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) míní, že koalice postupem ukáže veřejnosti, že její pokračování má smysl. „Dokážeme se racionálně domluvit a emoce jsme dokázali zchladit,“ uvedl. Došlo podle něj k nastavení nových principů komunikace, aby poslanci signalizovali problémy u zákonů rychleji.

Na dnešní schůzce chyběli šéf ANO Andrej Babiš i KDU-ČSL Pavel Bělobrádek kvůli jinému programu. „Já jsem jednání svolal na dnešek, protože se bylo třeba dohodnout před pondělním jednáním vlády, aby měl ministr Němeček jasné zadání,“ řekl. Kabinet by měl v pondělí návrh předřadit a projednat ho jako první.

Babiš svolání schůzky na dnešní ráno označil jako naschvál vůči sobě. Ve Sněmovně se ale stal terčem kritiky, protože kromě účasti na koaličním jednání měl na plénu uvést šest předloh. Poslanci kvůli tomu jednali asi jen hodinu. „Pan předseda Bělobrádek byl na dlouhodobě plánovaném jednání, ale pan Babiš, jak jsem slyšel, rozdával koblihy. Měl by si uvědomit, jestli je větší priorita rozdávat koblihy, nebo přijímat zákony,“ řekl Jurečka.

Kolem poledne se Andrej Babiš vyjádřil znovu a velice se rozčiloval. „Je to celé šaškárna pana Němečka (Svatopluk, ministr zdravotnictví za ČSSD). Pan Němeček dělá z lidí blbce a z nás taky,“ prohlásil Babiš. Podle něj měl Němeček vystoupit proti pozměňovacímu návrhu poslance ODS Marka Bendy, který zaváděl kuřárny v restauracích a kvůli němuž část ANO zákon shodila. „Proč byl neutrální? Byla to dohoda ČSSD a pana Bendy. Pan Němeček neprosadil ten svůj zákon, protože to byl podraz,“ prohlásil Babiš.

Přiznal, že osm poslanců ANO, kteří Bendův návrh podpořili, udělalo chybu. Podle předsedy část ANO poté pro zákon nehlasovalo, protože byl po přijetí Bendova návrhu odlišný od verze schválené vládou. Podle něj ČSSD ve Sněmovně již poněkolikáté použila stejný postup.

„Je to stejná metoda. Stejně to udělal Šincl (Ladislav, ČSSD) s pojišťovnami, stejně to bylo s hazardem. Akorát z nás dělají blbce, protože my nemáme tyhle způsoby ve Sněmovně, my nemáme tuhle tradici, že lobbisti ovlivňují velké politické strany a ty se tváří, že něco chtějí, a v reále dělají úplný opak,“ uvedl Babiš.

Ohledně budoucnosti vlády na dotaz ČTK uvedl, že všechno je o lidech. „Můžu říct, že s panem ministrem Hermanem (Danielem, KDU-ČSL) mám skvělou spolupráci. Spolupracujeme, řešíme věci, nevzkazujeme si přes média. Stejně to mám s paní Valachovou (Kateřinou, ČSSD) a dalšími. S některými ale platí opak,“ uzavřel Babiš.

Pro normu hlasovalo ve středu 80 ze 175 přítomných poslanců, 42 bylo proti. Ke schválení chybělo osm hlasů. Z poslanců ANO hlasovala pro vládní návrh jen zhruba třetina přítomných. ČSSD a lidovci kvůli tomu hovořili o porušení koaliční dohody i o podlehnutí tabákové lobby. Podle Sobotky byl postup ANO v rozporu s dobrým fungováním koalice.

Klub ANO také přišel s návrhem, aby se komplexně změnil návrh poslance Radka Vondráčka, který je již ve Sněmovně. Na koaliční schůzce se však strany shodly, že upřednostní nový vládní návrh.

-čtk, red-