Nemocnice: Navýšení úhrad nebude stačit na slíbené zvýšení mezd

Asociace nemocnic tvrdí, že na desetiprocentní růst platů nejsou peníze. Šest procent poslaných přes úhradovou vyhlášku, je prý málo.Foto: Koláž ZD

Navýšení úhrad, které připravuje ministerstvo zdravotnictví v úhradové vyhlášce na příští rok, nebude podle Asociace českých a moravských nemocnic stačit na desetiprocentní navýšení mezd lékařů a sester schválené vládou. Novinářům to řekl předseda asociace a ředitel Nemocnice Hranice Eduard Sohlich. Pokud nemocnice personálu přidá, bude to podle Sohlicha na úkor poskytované péče. Podle ministerstva zdravotnictví ale peněz na vyšší ohodnocení lékařů a sester bude dostatek.

Ministerstvo zdravotnictví podle asociace, která sdružuje desítky regionálních nemocnic, chystá v úhradové vyhlášce na příští rok šestiprocentní nárůst úhrad. „To v žádném případě nestačí na navýšení mezd. Jako zaměstnavatelé jsme stavěni do situace, kdy je nám diktováno zvýšení mezd, ale nedostáváme na to prostředky,“ řekl Sohlich. Podle něj by bylo potřeba, aby o deset procent vzrostly úhrady jak v akutní, tak v následné péči. Podle Sohlicha řešily nemocnice stejný problém i v minulých letech. „Je to v situaci, kdy jsme se dohodli na tříletém navyšování mezd o deset procent a teď to vypadá, že dohoda krachuje ještě dřív, než začala,“ poznamenal Sohlich.

Ministerstvo zdravotnictví ale slibuje, že peníze na vyšší odměňování lékařů a sester budou. „O navýšení rozhodla celá vláda, lékaři to mohou brát jako závazek, že peníze na navýšení budou,“ reagoval pro ČTK mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Platy lékařů a sester by měly vzrůst od ledna. Podle mluvčího navíc ministerstvo dnes podepíše se zástupci krajů prohlášení, ve kterém se kraje zavážou, že v jejich zdravotnických zařízeních se mzdy zvýší. U těch zařízení, která spadají pod ministerstvo, což jsou například fakultní nemocnice a psychiatrické léčebny, bude navýšení mezd rovněž zajištěno.

Podle Sohlicha ale jen v jejich asociaci je 60 zdravotnických zařízení, které pod kraje nespadají. Předseda lékařských odborů Martin Engel dohodu s končícími hejtmany označil za nerelevantní. Krajské volby se uskuteční 7. a 8. října a je pravděpodobné, že se někteří hejtmani ve svých funkcích nebudou pokračovat.

-čtk-