Rok 2017 bude náročný. Osobnosti chtějí nejen zvládnout své úkoly, ale také stihnout hlídat si zdraví a mít čas na své blízké. Foto: Koláž ZD

Nepřibrat! Chovat se slušně. Více se věnovat rodině. Aneb předsevzetí osobností českého zdravotnictví

Jaké jste si dal(a) předsevzetí (osobní či pracovní) do nového roku 2017? Zeptali jsme se některých osobností českého zdravotnictví a nechali zcela na nich, zda a jak odpoví. Přišla nám pestrá směs co do obsahu a stylu, od stručných až po obsáhlejší vyjádření. Úvodem jsme vybrali předsevzetí a přání v jednom od známého českého porodníka pana profesora Caldy, protože se k němu jako redakce můžeme směle přihlásit. Slušnost je základním předpokladem úspěšné komunikace. České zdravotnictví v roce 2017 moc potřebuje, aby si v něm více všechny skupiny navzájem a bez předpojatosti naslouchaly. A to je i závazek Zdravotnického deníku – přinášet čtenářům pestrou paletu názorů, analýz a událostí, z nichž si sami dokáží vybrat.

 

Prof. Pavel Calda
Prof. Pavel Calda

„Rád bych se přičinil o to, aby si co nejvíce lidí uvědomilo, že slušnost není projevem slabosti, ale že je to něco naprosto normálního.  Že existuje něco jako laskavost a dobré mravy, které by neměly být výsadou výjimečných jedinců, ale každého slušného člověka. A ty bychom si měli ze svého středu vybrat v letošních volbách- a protože jsem optimista, jsem přesvědčen, že to možné je.

Jako porodník bych našim budoucím maminkám a těhotným v Praze a okolí přál, aby se jednou dočkaly opravdu moderního zdravotnického zařízení, které by nebylo jen rekonstruovaným skanzenem devatenáctého či dvacátého století, ale funkčním i architektonickým počinem století současného.“

Profesor Pavel Calda, vedoucí Centra fetální medicíny a Oddělení ultrazvukové diagnostiky Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN

 

reditel-27-2013-1-696x513
Miloslav Ludvík

„Nepřibrat!“

Miloslav Ludvík, ministr zdravotnictví

 

 

 

Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček

„Já si předsevzetí k novému roku nikdy nedávám. V příštím roce bych se chtěl mnohem víc věnovat různým rekreačním sportům a samozřejmě rodině a dětem.“

Svatopluk Němeček, ředitel FN Ostrava

 

 

vyzula
prof. Rostislav Vyzula

„Většinou si nedávám, ale měl bych. Chtěl bych se více věnovat svým holkám, neutrácet za pitomosti a ve sněmovně se snažit o zákony, které budou ku prospěchu zdraví našich lidí. Máme co dohánět jak ve střední délce života, tak zvýšení výdajů na zdravotnictví, abychom konečně dohnali průměr EU.“

Profesor Rostislav Vyzula, předseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví

 

Daniela Filipiová
Daniela Filipiová

„Žádná předsevzetí si nikdy do nového roku nedávám. Silvestr je pro mě spíš dnem zamyšlení nad tím rokem uplynulým. Přeji vše nej a hlavně zdraví!“

Daniela Filipiová, členka Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu

 

 

Zdeněk Kabátek
Zdeněk Kabátek

„Chtěl bych se přinutit více sportovat, protože se s kolegy chystáme v létě na štafetový běh Sněžka-Praha. Zúčastnili jsme se ho už letos, ale v příštím roce bych rád běžel místo dvou desetikilometrových etap tři a celkový čas chceme snížit pod dvacet hodin.“

Zdeněk Kabátek, ředitel VZP

 

Lubomír Chudoba
Lubomír Chudoba

„V osobni rovině si pro příští rok asi nejvíce přeji,  aby můj starší syn ve zdraví a pohodě zvládl MBA studium na prestižní škole v Singapuru, kam na rok odjíždí s rodinkou, včetně 3 měsíčního syna, tj. mého prvního vnuka. Mladšímu synovi ať se pak podaří úspěšně rozvinout jeho podnikatelský záměr,  který ale není z oboru farmacie. A osobně pak chci udělat maximum proto,  abychom se v lékárenství posunuli k řešení „triumvirátu“ potřebných změn – tedy v odměňování lékárenské péče,  ve stanovení pravidel rozvoje sítě lékáren a ve stabilizaci výše doplatku pro pacienty. Za Komoru mohu jistě slíbit pokračování v prioritách typu podpory odborných činností lékáren, rozvoje celoživotního vzdělávání lékárníků a naši aktivní účast v legislativní oblasti.“

Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory

 

Milan Kubek
Milan Kubek

„Novoroční předsevzetí si již dávno nedávám, nebýval jsem při jejich dodržování příliš úspěšný, a tak se omezuji pouze na to, abych během ledna zhubl na úroveň předvánoční.“

Milan Kubek, prezident České lékařské komory

 

 

Leoš Heger
Leoš Heger

„Na předsevzetí moc nedám, ale čím jsem starším, tím víc cítím, jak potřebuji pravidelný fyzický pohyb a střídmost v jídle pro udržení pohody, tak snad to je hlavni, o co se budu snažit.“

Docent Leoš Heger, místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví

 

 

Zdeněk Blahuta
Zdeněk Blahuta

„Osobní:    Více času trávit se svými blízkými. Dlužím jim to a zaslouží si to. Profesní:  V rámci úspěšné implementace služebního zákona další posílení postavení SÚKL v rámci evropské regulatorní sítě. Pracovní název – ‚středoevropská továrna na registrace‘.“

Zdeněk Blahuta, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv

 

Rastislav Maďar
Rastislav Maďar

„V novém roce bych si přál větší počet mladých nově atestovaných lékařů v mém oboru. Rád bych tomu věnoval dlouhodobě více času, než se mi to dařilo dosud. Nemocnicím v ČR přeji, aby co nejméně z nich muselo omezovat provoz svých oddělení kvůli nedostatku kvalifikovaných zdravotníků, nejen lékařů, ale i sester. A pro naší africkou nemocnici ještě větší počet pracovníků z řad místního personálu, aby se posílila její soběstačnost.“

Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny a vedoucí Centra cestovní medicíny v Ostravě-Hrabůvce

 

Aleš Tomek
Aleš Tomek

„Ať jsme všichni zdraví a ti co nebudou mít to štěstí v roce 2017 a dostanou mrtvici, ať dorazí do nemocnice včas, protože čas je mozek!“

Aleš Tomek, zdravotnický zástupce přednosty Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol,

 

 

René Foltán
René Foltán

„Přeji si, jako každý rok, abychom veškeré naše konání podřídili dlouhodobějším cílům, což je vždy obtížnější, než pouze naplňování cílů krátkodobých.“

Docent René Foltán, přednosta Stomatologické kliniky VFN a 1. LF UK

 

 

Jakub Dvořáček
Jakub Dvořáček

„Poslední léta se AIFP snažilo vystupovat vždy korektně a vnést do českého zdravotnictví předvídatelnost a kulturu transparentnosti ve vztahu ke všem partnerům. Nepotkávalo se to vždy s pozitivní odezvou a pochopením, přesto si myslím, že má cenu pokračovat. Mám na mysli nejen vztahy farmaceutického průmyslu a zdravotnických odborníků, lékařských společností a komor, kde je to je spíše na přístupu jednotlivých farmaceutických společností, vázaných jednotným etickým kodexem AIFP.

Podobně je tomu ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví, SUKLem a dalšími klíčovými subjekty. Tvorba zdravotnické legislativy je složitý proces, který by měl být vždy diskutován s předstihem a věnovat mu dostatečné množství času.

AIFP se chce v následujících letech nadále věnovat rozvoji a podpoře pacientských organizací, projektu lékových interakcí, zaměříme se také na hodnocení efektivity u nových léčivých přípravků a zároveň na predikovatelost jejich dopadu na financování českého zdravotnictví.

Budeme se věnovat implementaci evropské směrnice o ochraně proti padělkům, která nám přinese hodně komplikovaných situací a rizikových momentů jak pro výrobce, tak distributory a lékárny. Nabídneme další společné vzdělávací aktivity a zaměříme se na vytváření možností k lepšímu vzájemnému pochopení, všech účastníků cesty léků k pacientům.

Věřím, že to vše pomůže v lepší dostupnosti léčivých přípravků pro české pacienty a také k udržitelnosti českého zdravotnictví. Chtěl bych poděkovat všem kdo s námi spolupracovali v roce 2016 hodně úspěchů a dobrých dní v roce následujícím. Všichni jsme zároveň uživateli českého zdravotnictví a pokud si toto budeme uvědomovat během našich diskuzí a setkání, určitě bude rok 2017 lepší než ten předchozí.“

Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu

 

Jaromír Šrámek
Jaromír Šrámek

„Novoročním předsevzetím tak trochu vyhýbám. Když je prakticky nerealizovatelné, je to základ nepříjemného pocitu neúspěchu, když je moc snadné, je to základ nebezpečného pocitu superschopností. Přesto bych si ale, jak skeptik, do Nového roku chtěl jednu věc zdůraznit. Rád bych u každého poklesku lidského rozumu, se kterým se setkám, nadále předpokládal v první řadě omyl, v druhé řadě neznalost a hloupost nebo úmyslnou lež bych chtěl předpokládat až v dalším. Jistě, moc racionální to není, ale svět se pak zdá být mnohem lepším místem k žití.“
Jaromír Šrámek,  místopředseda pro medicínu Českého klubu skeptiků Sisyfos

 

-cik, ham, mk-