Středa, 6. července, 2022

Matka Googlu investuje do biotechnologií

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Společnost Verily, biologická divize Alphabetu, a švýcarská farmaceutická skupina Novartis spojí své finanční síly a vloží desítky milionů dolarů do nově vznikajícího fondu Medicxi. Ten má akumulovat zdroje v objemu 300 milionů dolarů (7 miliard korun) a poté investovat do biotechnologických firem. Verily a Novartis prý do společného podniku dají po 75 milionech. S odkazem na spolehlivé zdroje o tom informoval list Financial Times. Zbývajících 150 milionů dolarů chce Medicxi získat od institucionálních investorů či z veřejných zdrojů.

 

Kromě uvedených společností se v Medicxi bude angažovat také Evropský investiční fond, nástroj Evropské unie pro financování PPP projektů. Verily a Novartis budou mít své zastoupení ve vědecké radě Medicxi, kam každý nominuje dva členy.

Peníze na vývoj

Pro Verily jde o vstup do zcela nového odvětví. Doposud se totiž vývoji léků vyhýbala, když se soustředila na dodávku různých technologických řešení do zdravotnictví jako například vibrační lžíci pro nemocné Parkinsonovou chorobou, operační roboty nebo chytré kontaktní čočky, jež dokážou změřit hladinu glukózy v těle.

Fond bude mít v hledáčku biotechnologické společnosti, které potřebují peníze na financování testů nově vyvíjených experimentálních léků. Spojení technologické firmy (Alphabet) s farmaceutickou (Novartis) je logické. Výrobci léků mohou využít zkušenosti technologických společností se zpracováním obrovských objemů dat a zefektivňovat tak vývoj nových léčiv. To může podle odborníků vést k nalezení nového zdroje zisku pro obě strany.

Francesco De Rubertis, spoluzakladatel a partner fondu Medicxi, oznámil, že prioritou budou biotechnologické firmy, které mají ve svém portfoliu jeden či více léků ve středně pokročilé fázi klinických testů, ale potřebují další peníze na to, aby je byly schopny dokončit. Finalizování klinických testů je finančně nejnáročnější část celého testovacího procesu. Jde o takzvanou fázi III, v níž už se rozhoduje, zda lék dostane od regulátora povolení k umístění na trh či nikoli.

Prodat nebo na burzu

Evropské biotechnologické společnosti velmi často bojují o přístup k potřebnému kapitálu, aby se přes třetí fázi klinických testů dostaly do cíle, a tak se nezřídka jejich majitelé rozhodnou, že firmu raději prodají farmaceutickým obrům. Jindy se zase snaží dostat na newyorskou burzu, kde se snaží upsat své akcie, které často v zájmu získání kapitálu prodávají pod cenou.

„V mnoha případech by samozřejmě bylo lepší se akvizicím vyhnout, ale v Evropě je velmi obtížné do poslední testovací fáze zapojit investora, který by se toho nebál,“ řekl listu Financial Times De Rubertis. Podle De Rubertise se fond Medicxi Growth 1 zaměří na investice do desítek firem. Z nashromážděných peněz bude investováno kolem 80 procent do privátních společností a zbytek do těch, které jsou veřejně obchodovány na finančních trzích.

Medicxi v současnosti patří k největším evropským fondům, které své investice zaměřují na biotechnologické společnosti. Již v minulosti do něj investovaly velké farmaceutické firmy jako GlaxoSmithKline nebo Johnson & Johnson, a nyní Novartis.

„Těšíme se na to, že budeme podporovat inovativní výzkum nových léků spolu s Medicxi a Verily,“ řekl listu Financial Times Vas Narasimhan, šéf výzkumu léků společnosti Novartis. „Jsme potěšeni, že spolu s Novartisem a Evropským investičním fondem můžeme pomoci zpřístupnit nové a slibné léky či terapie širokému spektru pacientů,“ doplnil výkonný ředitel Verily Andrew Conrad.

Ne vždy to vyjde

Jenže investice do takových projektů mohou být velmi rizikové. Své o tom ví australská biotechnologická společnost Paradigm Biopharmaceuticals. Její akcie během pátečního obchodování ztratily dvě třetiny své hodnoty poté, co společnost oznámila, že klinické testy ve fázi 2a jejího léku proti senné rýmě skončily fiaskem.

„Ačkoli jsme nezískali očekávané výsledky, je nutné říci, že společnost Paradigm dovedla klinické testy fáze 2a do nejvyšší možné kvality, byl dodržen rozpočet i časový plán,“ konstatoval Paul Rennie, výkonný ředitel Paradigm Biopharmaceuticals. „Zároveň platí, že laboratorní data podrobíme analýze, která nám podá lepší vhled do toho, jak je námi testovaná látka účinná a poskytne nám vodítko k tomu, jak postupovat dále,“ dodal Rennie.

Paradigm v současné době pracuje na klinickém testování dalších dvou léků – na osteoartritidu a léze kostní dřeně. Výsledky obou mají být k dispozici ve třetím letošním čtvrtletí, a to včetně podrobné doprovodné zprávy.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY