Evropský kalendář na první pololetí 2018: O migraci bude jasno do června

Evropská unie sice zažívá ekonomický růst, ale její instituce a členské státy mají před sebou složitá jednání, například o migrační politice. Tři klíčové orgány: Komise, Parlament a Rada přitom plánují, že reforma Dublinské úmluvy bude dohodnuta ještě v prvním pololetí letošního roku. Shrňme, kdy se mezitím potkají hlavy států, kdy budou hlasovat poslanci a kdy zasednou národní ministři, aby schvalovali, nebo zamítali návrhy nových směrnic a nařízení.

Příští rok, zřejmě od 23. do 26. května 2019, proběhnou volby do Evropského parlamentu, pravděpodobně už bez účasti Spojeného království. Následně skončí mandát poslancům, pokud svoje křesla neobhájí, ale nahrazena bude taky současná Evropská komise. Dosavadní předseda bruselského kabinetu, Jean-Claude Juncker totiž oznámil, že nechce znovu kandidovat. Současná Komise předloží svoje zbývající legislativní návrhy nejpozději do letošního května, aby ještě zůstal čas na projednání. Všech 31 nových priorit přitom shrnujeme ve speciálním článku ZDE.

Komise pracuje průběžně

Komise svůj aktuální pracovním programu uvedla konstatováním, že Evropská unie zažívá pátý rok ekonomického oživení, které pociťuje každý členský stát: Jako celek hospodářsky roste o více než 2 %, samotná eurozóna o 2,2 %. Komise dále zmiňuje, co ještě zkusí dokončit: například další podobu Evropského fondu pro strategické investice (EFSI 2.0), dohodu s Ruskem na podmínkách plynovodu Nord Stream 2, nové standardy pro automobilové emise oxidu uhličitého (CO2), “modernizovaná” pravidla daně z přidané hodnoty, nebo novelizaci Dublinské úmluvy. Zde panuje shoda mezi Komisí, Parlamentem a Radou národních ministrů, že reformu migrační politiky chtějí dohodnout do letošního června.

Bez zbývajících dvou institucí by legislativní návrhy zůstaly ležet ladem. Příkladem budiž digitální agenda: Současná Komise předložila desítky návrhů, ale poslanci a národní ministři zatím přijali jenom 6 textů.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Petr Woff