Lékaři: Plošný růst odměn žádaný odbory není motivační

Nemocnice, které každoročně spotřebují asi polovinu všech výdajů veřejného zdravotního pojištění, dostanou přidáno, aby mohly zdravotním sestrám ve směnném provozu vyplácet vyšší příplatek za směnnost. Plošné navyšování mezd a platů by ale nastat nemělo, což se nelíbí odborům, zato je spravedlivé podle ambulantních lékařů. Foto: koláž ZD

Plošný růst odměn všech zdravotníků v nemocnicích podle Koalice soukromých lékařů není motivační. Kritizují žádost odborů o navýšení tarifních platů o deset procent nad rámec dohodovacího řízení. Jejich požadavky by dohody se zdravotními pojišťovnami o úhradách na příští rok narušily, uvedla koalice v tiskové zprávě. Odbory chtějí o růstu platů jednat znovu příští týden. Systém veřejného zdravotního pojištění bude příští rok rozdělovat na péči asi 320 miliard korun.

 

Podle ambulantních specialistů plošné navyšování mezd ztrácí smysl a neřeší personální krizi. „Nikoho nemotivuje, nepřináší lepší výkon. Všichni přece nepracují stejně a ve stejné kvalitě. Když bude špičkový lékař mít stejný tabulkový plat jako podprůměrný, bude to katastrofa pro náš zdravotní systém,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Pojišťovny se s lékaři dohodly, že všechny segmenty péče dostanou meziročně o pět procent navíc. Nemocnice, které každoročně spotřebují asi polovinu všech výdajů veřejného zdravotního pojištění, dostanou přidáno, aby mohly zdravotním sestrám ve směnném provozu vyplácet vyšší příplatek za směnnost. V současné době jde o 2000 korun v menších a 3000 korun ve fakultních nemocnicích, od příštího roku to bude o 5000 víc.

Peníze na případný další růst odměn musí i podle ministerstva najít ve pětiprocentním nárůstu plateb. S tím souhlasí i soukromí lékaři. „Zaměstnancům v ambulantním sektoru také plošně nikdo nenavyšuje. Pokud chci zaměstnanci přidat, musím pro to hledat zdroje ve svém rozpočtu a nevidím důvod, proč by to mělo být v nemocnici jinak,“ dodal Šonka.

Dohodovací řízení končí 19. června. Poprvé se téměř všechny segmenty s pojišťovnami dohodly, zatím chybí dohoda v oblasti lékárenské péče. Lékárníci doufají, že se jim ještě s pojišťovnami podaří nějaký nárůst vyjednat. V současné době zisk lékáren tvoří marže a takzvaný signální výkon, tedy platba za vydání léků na recept ve výši 12 korun. Ta měla nahradit zrušené třicetikorunový poplatek, který platil v lékárně pacient. Podle lékárníků ale nestačí.

-čtk-