Čtvrtek, 9. prosince, 2021

Americký senátor McCain ukončil léčbu agresivního nádoru mozku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Americký republikánský senátor John McCain se rozhodl ukončit léčbu rakoviny mozku. S odvoláním na politikovu rodinu o tom včera informoval list The New York Times. Veterán války ve Vietnamu tak podle listu nemoci gliopravděpodobně v dohledné době podlehne. McCain, který se v roce 2008 postavil Baracku Obamovi v boji o prezidentský úřad, s agresivním onemocněním bojuje už více než rok.

 

„John překonal vyhlídky na to, jak dlouho bude žít,“ uvedla rodina v prohlášení. Senátor se podle ní rozhodl ukončit léčbu agresivního glioblastomu nejen kvůli postupující nemoci, ale i kvůli svému vysokému věku. Příští středu by měl oslavit 82. narozeniny.

„V souladu s jeho obvyklou silou vůle se nyní rozhodl přestat se léčit,“ napsala rodina.

Vlivný politik, který zastupuje v americkém Senátu stát Arizona a v roce 2008 svedl s Barackem Obamou neúspěšný boj o prezidentský úřad, oznámil loni na konci července, že mu lékaři diagnostikovali zhoubný nádor mozku. Od té doby se léčil, v letošním roce se proto senátních hlasování vůbec neúčastnil.

Glioblastom je označován za nejagresivnější typ mozkových nádorů. Pacienti s touto diagnózou umírají v průměru do tří měsíců a pokud jsou optimálně léčeni, pak v průměru za jeden rok.

McCain je synem a vnukem námořních admirálů. Jako pilot se účastnil vietnamské války, v říjnu 1967 byla ale sestřelen, zajat a v zajetí strávil následujících pět a půl roku. Ve vězení byl i mučen. Nabídky na propuštění však odmítal, protože jako syna vysokého důstojníka jej chtěli Vietnamci využít k propagandě. Ve Sněmovně reprezentantů a Senátu působí 35 let.

Republikán McCain je dlouhodobým kritikem prezidenta Donalda Trumpa, rovněž republikána. Podle zdroje blízkého senátorovi, který citovala agentura AP, si McCain nepřeje, aby byl šéf Bílého domu pozván na jeho pohřeb. Trump před časem mimo jiné řekl, že McCain není žádný válečný hrdina a s odkazem na období, které senátor strávil v zajetí, uvedl, že má rád lidi, kteří se do zajetí nedostali.

McCain sám usiloval o funkci prezidenta. V roce 2000 republikánskou nominaci získal ještě George Bush mladší, o osm let později se ale již demokratickému kandidátovi Baracku Obamovi postavil McCain.

Lítost nad informací o McCainově zdravotním stavu na twitteru vyjádřil mimo jiné vůdce republikánské většiny v senátu Mitch McConnell. „Máme štěstí, že jej můžeme nazývat přítelem a kolegou. John, (jeho manželka) Cindy a celá rodina McCainových jsou v této neuvěřitelně těžké hodině v našich modlitbách,“ napsal. Guvernér státu Arizona Doug Ducey McCaina na twitteru označil za „amerického hrdinu“.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY