Pátek, 18. června, 2021

Bayer prý zvažuje prodej divize veterinárních léčiv, starosti mu dělá i Roundup

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Německá farmaceuticko-chemická skupina Bayer údajně zvažuje prodej své divize na výrobu veterinárních léčiv. Má to být součást širší analýzy dopadů nedávné akvizice amerického Monsanta.

 

Zdá se, že nákup amerického agrochemického giganta za 63 miliard dolarů (1,4 bilionu korun) byl pro farmaceuticko-chemickou skupinu Bayer přece jen velké sousto. Podle zdrojů blízkých německé společnosti Bayer nyní svůj byznys podrobuje detailní analýze, a dokonce zvažuje prodej své veterinární divize. Na informaci odkazuje agentura Bloomberg, tiskový mluvčí Bayeru ji však odmítl jakkoli komentovat.

Nicméně její prodej není prý nevyhnutelný a o ničem zatím nebylo definitivně rozhodnuto, uvedl zdroj, na něhož Bloomberg odkazuje. Stále existuje možnost, že si Bayer veterinární byznys ponechá. Vedení Bayeru se ale nachází pod silným tlakem velkých akcionářů, kteří si přejí, aby se společnost některých aktiv zbavila a pomohla tak oživit zájem o její akcie a tím i zvýšit jejich cenu. Jasno by mělo být nejpozději 5. prosince, kdy má vedení Bayeru v Londýně představit svou aktualizovanou strategii.

Případný prodej veterinárního byznysu by firmě přinesl nezanedbatelný objem hotovosti. Tu by výkonný ředitel Bayeru Werner Baumann jistě rád využil pro investice do farmaceutické části skupiny, která bude v nejbližších letech čelit zvýšené konkurenci. Její nejprodávanější lék na srdce, Xarelto, totiž brzy ztratí patentovou ochranu.

Prodej nebo vstup na burzu

Podle analytika Sanforda C. Bernsteina by mohl Bayer za svou veterinární divizi získat něco mezi šest a sedmi miliardami eur (155 až 181 miliard korun). To farmaceutické části společnosti „vlilo novou krev do žil,“ řekl Bernstein.

Ačkoli Bayer kolem případného prodeje veterinární divize mlží, rozhodl-li by se nějakých aktiv zbavit, pak právě její prodej je vysoce pravděpodobný. Myslí si to další Bloombergem oslovení analytici. Jiná možnost je její formální oddělení a uvedení na akciovou burzu. Podobný krok učinila minulý měsíc jiná farmaceutická společnost Eli Lilly, která za svou Elanco Animal Health při úpisu akcií inkasovala 1,7 miliardy dolarů (bezmála 38 miliard korun).

Pro německý konglomerát je veterinární byznys složitou záležitostí. Je pátým největším světovým hráčem v oboru a na celosvětových tržbách se podílí asi z pěti procent. V minulém roce přinesl do skupiny Bayeru 1,6 miliardy dolarů (asi 36 miliard korun), a je tak pro potenciální kupce „poměrně atraktivní terč,“ řekl Bloombergu Markus Mayer, analytik Baader Bank AG.

Mayer na konci září uvedl, že Bayer se své veterinární divize „s vysokou pravděpodobností zbaví“. Už loni prý některým zaměstnancům této části skupiny bylo nabídnuto odstupné jako součást reorganizace. Veterinární divize zaměstnávala ještě ke konci minulého roku kolem 3,5 tisíce lidí, což bylo o jedenáct procent méně než v roce předchozím. Více než polovina produkce veterinárních léčiv Bayeru vzniká v severoněmeckém Kielu.

Trable kvůli Roundupu

Starosti s veterinární divizí ale nejsou jediné, které Bayer a jeho vedení má. S Monsantem si totiž farmaceuticko-chemický gigant „pořídil“ také problémy související s totálním herbicidem Roundup. Bayer čelí v USA žalobě o 289 milionů dolarů (6,4 miliardy korun) kvůli tomu, že Roundup údajně způsobuje rakovinu. Státní soud v San Francisku nejprve počátkem srpna rozhodl, že Roundup je za rakovinu navrhovatele skutečně zodpovědný, Bayer ale s verdiktem nesouhlasil.

Proti vyplacení uvedené škody se odvolal a tentýž soud v předběžném řízení rozhodl v jeho prospěch. Sanfranciská soudkyně nicméně uvedla, že by nejlepším řešením bylo obnovení celého procesu. Soudkyně Nejvyššího soudu Suzanne Ramos Bolanosová už dala najevo, že by nový proces v této věci dovolila. „Obnovení procesu by Bayeru umožnilo představit nové argumenty, které by souvislost mezi glyfosátem a vznikem rakoviny vyvrátily,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Ian Hilliker, analytik londýnské společnosti Jefferies. „Bayeru by to dalo velké možnosti, jak proces vyhrát,“ dodal.

Akcie Bayeru na nejnovější vývoj zareagovaly posílením o 6,6 procenta na frankfurtské burze. Jde o největší jednodenní přírůstek za posledních sedm let. Částečně se tak kompenzuje setrvalý pokles hodnoty Bayeru na burze, který za poslední rok dosáhl třiadvaceti procent. Pokud by se podařilo soudní verdikt skutečně zvrátit, zřejmě by to vytvořilo precedens pro další případy, ve kterých Bayer, respektive Monsanto čelí žalobám o náhradu škody na zdraví kvůli používání Roundupu.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY