Nemocnice v Sušici v zavře dočasně lůžkovou internu, nemá lékaře

Sušická nemocnice zavře v červnu kvůli nedostatku lékařů interní lůžkové oddělení. Foto: Nemocnice Sušice

Nemocnice v Sušici na Klatovsku, kterou zatím provozuje skupina Penta, v červnu kvůli nedostatku lékařů dočasně uzavře lůžkové interní oddělení. Od konce května už na něj přestala přijímat pacienty, provoz na oddělení omezí od 5. do 20. června z provozně-technických důvodů, řekla ČTK mluvčí Penta Hospitals CZ Lenka Holá. Provoz lékařské pohotovosti pro děti i dospělé bude fungovat bez omezení v nepřetržitém režimu jako dosud.

 

Vedení nemocnice o omezení provozu informovalo okolní zařízení i záchrannou službu. „Akutní případy převezmou nemocnice Klatovy nebo Strakonice. Péče o pacienty je tedy zajištěna,“ uvedl ředitel nemocnice Jaroslav Kratochvíl. Od 20. června se provoz vrátí do standardního režimu a lůžková interna začne znovu přijímat pacienty. Omezení se nedotkne interní ambulance ani dalších oddělení nemocnice.

Na provozování městské nemocnice se od roku 2015 dohodla radnice se skupinou Nemos, jež se později stala součástí Penty. Nemocnice se ale dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů. Omezovala kvůli tomu už dříve provoz, což vyvolalo kritiku ve městě. Radnice se proto letos s Pentou dohodla, že do konce června od ní nemocnici opět převezme a bude ji provozovat sama. Podle informací ČTK se to zřejmě o měsíc odloží. „Děláme maximum pro hladké předání nemocnice, zpřístupnili jsme všechna ekonomická i personální data,“ uvedla k tomu pouze Holá. Starosta Petr Mottl (ODS) odklad převzetí nemocnice potvrdil. „Proces stále probíhá, pracuje se na tom, byla zřízena společnost s ručením omezeným, na kterou se bude nemocnice převádět,“ řekl.

Holá už dříve ČTK řekla, že se nemocnici dlouhodobě nedaří mít tolik výkonů, aby to zajistilo její samostatné fungování. V posledních letech se změnil systém poskytování zdravotních služeb, což v malých regionech vede k poklesu počtu výkonů. Celkový počet případů na interním a chirurgickém oddělení klesl od roku 2014 do loňska z téměř 20.000 na méně než 9000, tedy na necelou polovinu za pět let.

-čtk-