Farmafirmy zveřejňují výsledky za třetí kvartál. AstraZeneca vyrazila dech všem

Farmaceutický průmysl stále roste, výrobci se soustředí na velké výzvy dneška - jako jsou onkologická onemocnění nebo Alzheimerova choroba. Foto: Pixabay

Britsko-švédská farmaceutická skupina AstraZeneca je zatím největší hvězdou počínající výsledkové sezóny. Její prodeje překonaly odhady analytiků a akcie míří strmě vzhůru. Dařilo se také Biogenu, Eli Lilly mírně zklamala.

 

Skupina AstraZeneca pokračovala i ve třetím letošním čtvrtletí ve své spanilé jízdě dosavadním průběhem roku. Její tržby z prodeje výrobků a služeb se meziročně zvýšily o osmnáct procent na 6,13 miliardy dolarů (přes 140 miliard korun). To je asi o 300 milionů dolarů lepší výsledek, než očekával trh. Od ledna do konce září jsou pak příjmy AstraZeneky rovněž meziročně vyšší, a to o sedmnáct procent. Výsledky za třetí kvartál tak jen potvrzují nastoupený trend.

AstraZeneca zlepšuje celoroční výhled

Z hlediska produktové struktury největší odbyt zaznamenaly léky pro boj s rakovinou. Jejich prodeje vzrostly meziročně téměř o polovinu a na tržbách se podílely více než jednou třetinou. Absolutním rekordmanem se stal lék Tagrisso (pro léčbu rakoviny plic), který přidal bezmála osmdesát procent. Nejvíce se na tom podílel čínský trh, kde prodeje Tagrissa meziročně vzrostly o čtyřicet procent. Solidně si vedly také léky proti respiračním chorobám, u nichž se tržby zvýšily oproti loňskému třetímu kvartálu o patnáct procent.

„Vysoká výkonnost u nových léků byla doprovázena skvělými výsledky z klíčových trhů, zejména v Číně, Spojených státech a Japonsku,“ uvedl ke zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí Pascal Soriot, výkonný ředitel AstraZeneky. Akcie společnosti v bezprostřední reakci posílily bezmála o čtyři procenta a do konce obchodování ještě dalšího 1,5 procentního bodu přidaly.

Zástupci AstraZeneky také pod dojmem výsledků za třetí kvartál zlepšili výhled pro celý letošní rok. Tržby by se měly nově zvýšit o deset až patnáct procent, přičemž předchozí předpověď se klonila spíše jen k desetiprocentnímu růstu. AstraZeneca těží z úspěchů, které zaznamenala právě na poli léčby rakoviny. Další její léky přinesly slibné výsledky v mnoha testech během dosavadního výzkumu, a tak společnost vyhlíží světlou budoucnost.

Biogen a jeho naděje v boji s Alzheimerem

Důvod k optimismu má také americká biotechnologická společnost Biogen. Její tržby se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšily o pět procent na 3,6 miliardy dolarů (bezmála 83 miliard dolarů). Také v tomto případě se jen potvrdil trend nastoupený na začátku letošního roku.

Jenže výsledky za třetí kvartál zcela zapadly ve srovnání se zprávou, jež zapříčinila posílení akcií Biogenu o sedmadvacet procent. Biotechnologická společnost totiž oznámila pozitivní a velmi slibné výsledky nejnovějších testů léku proti Alzheimerově chorobě. Biogen dokonce uvedl, že hodlá v nejbližší době požádat o povolení americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby mohl na trh uvést lék aducanumab. U něho se totiž prokázalo, že jednoznačně vede k výraznému zpomalení postupu Alzhemierovy choroby, a to ve dvou na sobě nezávislých testech.

Zpráva je o to překvapivější, protože v březnu Biogen oznámil předčasné ukončení testů léků právě proti této zákeřné nemoci. Ukázalo se totiž, že testované látky dávaly pramalou šanci pacientům na zlepšení jejich stavu nebo alespoň za zpomalení průběhu nemoci. Tržní hodnota společnosti se kvůli tomu od jara snížila o osmnáct miliard dolarů (asi 414 miliard korun), když nastal masivní výprodej jejích akcií.

Nyní se zdá, že investoři Biogenu opět věří. Nutno také připomenou, že Biogen se na výzkumu léku proti Alzheimerově chorobě podílí s japonskou společností Eisai. Zda Biogen se svou žádostí o povolení k uvedení léku na trhu u FDA uspěje, není vůbec jisté. Sami zástupci Biogenu uvedli, že z jednání s FDA měli dobrý dojem, zatímco například Brian Skorney, analytik společnosti Baird, agentuře Reuters sdělil, že udělení povolení je vysoce nepravděpodobné. „Před Biogenem je obrovský úkol regulátora přesvědčit, že výsledky testů jsou více než jen pouhá náhoda,“ řekl Skorney.

Eli Lilly brání pozice

To jiná americká farmaceutická společnost, Eli Lilly, finanční trhy zklamala. Její prodeje sice o 3,2 vzrostly, ovšem zaostaly mírně za očekáváním analytiků. Nicméně akcie zareagovaly poklesem o čtyři procenta.

Nejvíce rostly tržby z prodeje léku Trulicity, jímž se léčí cukrovka druhého typu, a to o čtyřiadvacet procent. Nicméně i tento vývoj zůstal za očekáváním finančních trhů. Ještě rychleji se zvýšily prodeje léku Taltz proti psoriáze. Jenže ani v tomto případě očekávání analytiků nebyla naplněna.

Obecným problémem společnosti Eli Lilly je sílící konkurence na trhu s léky proti diabetu. Hlavním rivalem je totiž dánská skupina Novo Nordisk. Největšímu světovému producentu inzulínu se nedávno podařilo získat povolení uvést na trh lék Rybelsus. Jde o ústy podávanou pilulku pro léčbu cukrovky, která je přímým konkurentem Trulicity. Trulicity má navíc nevýhodu, protože je aplikován injekčně.

Prodeje Eli Lilly sice rostou, ale zisky z jejích klíčových léků se postupně snižují. Farmaceutická společnost se totiž snaží nápor konkurence odrazit pomocí nižších marží, respektive výhodnějších rabatů pro své odběratele. Navíc se dá očekávat další tlak na snižování cen, respektive brzdění jejich růstu na americkém trhu, který je pro Eli Lilly nadmíru důležitý.

Petr Musil