Jedním z témat J. P. Morgan zdravotnické konference v americkém San Francisku byly neustále rostoucí ceny už tak drahých léků. Foto: jpmhealthconference.org

Šéfové farmafirem rokovali v San Francisku o snížení cen léků. A Čína jim ukázala, jak na to

Hlavy největších farmaceutických firem světa se minulý týden sešli na západním pobřeží USA, kde na konferenci hledali způsoby, jak snížit ceny léků. Nikdo z nich ale nenabídl, že by je právě jejich firma zlevnila.

 

Jedním z témat J. P. Morgan zdravotnické konference v americkém San Francisku byly neustále rostoucí ceny už tak drahých léků. Šéfové největších farmaceutických společností přišli s několika nápady, jak by se tuto problematiku podařilo jednou provždy konečně vyřešit. Za vše prý může systém amerického zdravotnictví nebo špatné nastavení programu Medicare.

A právě o nutných změnách v Medicare hovořil například Leonard Schleifer, výkonný ředitel společnosti Regeneron. Podle něho by vláda měla stanovit stropy pro částky, které za léky na recept musejí pojištěnci začleněni do Medicare doplácet.

Šéf Pfizeru Albert Bourla pak navrhoval, aby se změnila praxe pro uplatňování cenových rabatů, které poskytují výrobci léků distributorům a lékárnám. Podle Bourly se slevy nepromítají do finálních cen léků, ale mizí převážně v kapsách manažerů firem, které jsou součástí distribučního řetězce. „Jsme zklamáni, že se plány Washingtonu na reformu systému uplatňování rabatů dosud nezhmotnily v praxi,“ řekl Bourla během interview pro televizní stanici CNBC.

Nemocnice, pojišťovny, Pelosiová

Panelisté nenechali na konferenci nit suchou ani na nemocnicích či zdravotních pojišťovnách. Giovanni Caforio (ředitel Bristol-Myers Squibb) a Bill Andersvon (ředitel Roche) obvinili nemocnice z toho, že navyšují ceny léků i o trojciferné procentní přirážky. Caforio označil tyto praktiky za neobvyklé. „To pacientům přece vůbec nepomáhá. Jde o dobrý příklad toho, jak se musíme dívat na celý systém,“ dodal Caforio.

David Ricks, výkonný ředitel Eli Lilly, se pak pustil přímo do zdravotních pojišťoven, které podle něho mají zásadní vliv na to, kolik pacienti za léky zaplatí přímo ze svých kapes. „Vybudovali jsme systém, který sice způsobil, že je zdravotní péče včetně léků dostupná více lidem, ale zároveň z něho mají menší přínos ti, kteří jsou opravdu nemocní. Potřebujeme reformu pojistného systému, abychom dokázali jeho ekonomiku, která je z pohledu pacientů vzhůru nohama, otočit zpět do správné pozice,“ řekl.

Podle CNBC.com vesměs zaznívaly argumenty, které farmaceutické společnosti používaly i na loňském ročníku konference, když se snažily odrážet ataky amerického Kongresu i prezidenta Donalda Trumpa kvůli vysokým cenám léků. Letos k nim ještě šéfové farmaceutických firem přidali tvrzení, že výdaje na léky zaujímají na nákladech na americké zdravotnictví jen malou část.

Přiznali sice, že je třeba proti drahým lékům legislativně zasáhnout, regulace by se podle nich ale měla zaměřit především na to seniory a jejich doplatky za léky, bez nichž se neobejdou. Nad plošnou cenovou regulací však vyjadřovali pochybnosti, konkrétně pak odmítali návrh předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. „Nevěříme, že tak radikální řešení projde legislativním procesem úspěšně a skutečně se stane platným zákonem,“ doplnil šéf Regeneronu Leonard Schleifer.

Čínská zkušenost ukazuje: když se chce, jde to

Téměř ve stejném čase, v jakém se konala farmaceutická konference v San Francisku, na opačné straně Pacifiku farmaceutické společnosti ukázaly, že ceny léků jsou ochotny snížit klidně i o polovinu. Čínská vláda totiž vyhlásila program na nákupy léků, v jehož rámci musí výrobci (pokud chtějí léky dodávat) projít výběrovým řízením a snížit ceny svých léků tak, aby byly srovnatelné s generiky. Pokud obstojí, mohou se stát dodavateli veřejných nemocnic prostřednictvím velkoobjemových vládních zakázek.

Jednoho z posledních řízení se koncem minulého týdne zúčastnilo 122 firem, jež nabídly třiatřicet druhů léků. Společnost Bayer nabídla svůj produkt Acarbose, jímž se léčí diabetes, o bezmála osmdesát procent levněji než loni. Podle agentury Reuters se tak Bayeru dokonce podařilo z čínského tendru vyšachovat některé dodavatele generických napodobenin.

„Výrobky, které v tomto kole řízení obstály, prokázaly výrazné snížení cen. Přispěly tak ke konci neodůvodněně přestřelených cen, které v systému zásobování léky přetrvávaly po dlouhou dobu,“ odkazuje Reuters na prohlášení čínských úřadů, jež soutěž na dodávky léků administrují.

Většinu zakázek sice získaly čínské farmaceutické společnosti, jež nabídly převážně generické léky, západní farmaceutické skupiny však už v minulosti dokázaly, že umí svým čínským rivalům čelit. V prvním kole čínského vládního tendru, jež bylo vypsáno loni v září, snížily farmaceutické skupiny Sanofi a Eli Lilly ceny svých léků na úroveň, která byla srovnatelná právě s čínskými výrobci generik. V tom zatím posledním kole klesla cena nabízených léků v průměru o 53 procent.

Petr Musil