Úterý, 5. července, 2022

Úředníci z pražské hygieny u soudu popřeli, že vydírali kolegu. Vytváří konspirační teorie, tvrdí

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Bývalí vedoucí zaměstnanci Hygienické stanice hlavního města Prahy dnes u soudu popřeli, že by vydírali svého kolegu. Podle státní zástupkyně po něm chtěli, aby jim pravidelně odevzdával finanční příspěvky, a doporučili mu, aby si tyto peníze bral od majitelů kontrolovaných restaurací. Muž si trojici nahrával, a právě tyto záznamy tvoří stěžejní důkaz obžaloby. Obviněným hrozí dva až osm let vězení.

Tři bývalí vysocí úředníci pražské Hygienické stanice dnes u soudu popřeli, že by vydírali svého staršího kolegu. Podle státní zástupkyně po něm chtěli, aby jim pravidelně odevzdával finanční příspěvky, a doporučili mu, aby si tyto peníze bral od majitelů kontrolovaných restaurací.

Případ odstartoval předloni v létě bývalý ředitel České obchodní inspekce (ČOI) a letitý permanentní pretendent ČSSD Jiří Pěkný. Poté, co Pěkný před lety skončil na ČOI, nemohl dlouhou dobu sehnat práci. Soudil se kvůli tomu mimo jiné také se svým stranickým předsedou Bohuslavem Sobotkou. Práci mu pak po několik letech zajistili dva bývalí vysocí úředníci ministerstva zdravotnictví Zdeněk Vališ a Radim Bureš na pražské hygienické stanici. Nějaký čas po svém nástupu na hygienu si Pěkný začal Vališe s Burešem, kteří na hygienu také odešli a stali se jeho nadřízenými, nahrávat s tím, že se podle něj dopouštějí trestné činnosti.

Po několika měsících nahrávání Pěkný předloni v létě policii oznámil, že měl přes prostředníky předávat peníze řediteli hygienické stanice Janu Jarolímkovi. Vydírání mělo podle Pěkného probíhat tři čtvrtě roku od konce předloňského prosince do loňského srpna. Tehdy z popudu Pěkného zasáhla policie.

Svoje aktivity dokumentoval Jiří Pěkný nejprve sám, později své kroky začal konzultovat s ředitelem Nadačního fondu proti korupci Karlem Škáchou. Policie do Pěkným řízeného procesu vstoupila až na konci loňského léta. Pěkný si fotil peníze, které měl údajně předávat Jarolímkovi, a telefonem Samsung si nahrával rozhovory s řediteli odborů hygieny Vališem a Burešem. To oni měli podle Pěkného předávat peníze řediteli Jarolímkovi. Všichni tři byli na základě svědectví Pěkného obviněni z vydírání.

„Obžalobu odmítám v plném rozsahu. Skutečnosti, které v ní jsou uvedené, se nestaly a já jsem nespáchal skutky, které v ní jsou popsány,“ prohlásil dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 stručně Bureš. „Ten příběh, který zde byl přečten, se ve skutečnosti nikdy nestal,“ přidal se Vališ.

Oba muži zpochybnili věrohodnost Jiřího Pěkného, který byl podle obžaloby obětí jejich vydírání. Obžalovaný Jarolímek, jenž v případu zpočátku figuroval jako svědek, se dnes k věci nevyjádřil, protože využil svého práva nevypovídat.

Přišel s plánem

Státní zástupkyně Tereza Sejkorová tvrdí, že Bureš a Vališ nutili od roku 2017 Pěkného, pod něhož spadala kontrola restaurací, aby Jarolímkovi odevzdával finanční částky, což skutečně dělal, protože se bál, že jinak přijde o práci. Řekli mu prý mimo jiné, že pokud tyto peníze dává ze své výplaty, je blázen. Pěkný mužům podle obžaloby postupně předal celkem 95 000 korun.

Bureš dříve vedl právní a legislativní odbor Národního bezpečnostního úřadu a za prezidenta Václava Klause řídil bezpečnostní odbor prezidentské kanceláře. Později působil jako bezpečnostní ředitel na ministerstvu zdravotnictví. Na témže ministerstvu pracoval i Vališ, jenž nyní pracuje jako šéf Elektrotechnického zkušebního ústavu.

Z policejních výpovědí Bureše i Vališe, které dnes přečetl soudce, vyplynulo mimo jiné to, že se na hygienickou stanici dostali v souvislosti s přijetím služebního zákona, že je práce nebavila a že chtěli brzy postoupit jinam. „Po nabytí účinnosti služebního zákona byla situace ve státní správě nedobrá, bylo obtížné přijímat lidi zvenku. Navíc hygienická stanice nebyla moc prestižní a byly tam nižší platy než například na ministerstvu zdravotnictví,“ popsal Bureš.

Bureš dále uvedl, že to byl on, kdo Vališe i Pěkného doporučil Jarolímkovi jako nové podřízené. Pěkný podle něj dostal místo na dobu určitou jako záskok za mateřskou. „Pořád tvrdil, že je nespokojený s pracovní pozicí a nijak se netajil tím, že chce odejít. O místo se evidentně nebál,“ uvedl na adresu Pěkného. Zároveň ale řekl, že mužovým cílem bylo ovládnutí instituce odstraněním ředitele. „Zřejmě má v krvi osnování intrik. Na hygienu už přišel s plánem. Aby měl alibi, spojil se s protikorupčním fondem,“ prohlásil o Pěkném.

Vališ policistům řekl, že se s Pěkným řadu let přátelil. Seznámili se v době, kdy Vališ pracoval na ministerstvu průmyslu a Pěkný v České obchodní inspekci. Také Vališ podle vlastních slov Pěkného Jarolímkovi neformálně doporučil jako nového kolegu. „Nemohl jsem mu vyhrožovat ztrátou zaměstnání, protože to nebylo v mé kompetenci,“ řekl k obžalobě. Vytváří unáhlené konspirační teorie, do nichž má tendenci zatahovat svoje okolí,“ podotkl o Pěkném.

Pěkného, který má v řízení postavení poškozeného a který po obžalovaných požaduje náhradu škody údajně vyplacených peněz, plánuje soud předvolat k dalšímu termínu hlavního líčení.

V průběhu vyšetřování ovšem začala policie o oznamovateli Jiřím Pěkném pochybovat. A nechala ho přezkoumat znalcem. „Jaká je obecná věrohodnost svědka? Jaká je specifická věrohodnost svědka v projednávané věci? Jaká je celková struktura jeho věrohodnosti?,“ tázal se znalce detektiv Miroslav Hyhlík. Pěkný už se jednou v situaci, kdy jeho psychika čelila značnému náporu, dostal. Když se soudil se svým stranickým kolegou a bývalým předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou. Pěkný tvrdil, že Sobotka lhal, když o něm tvrdil, že Pěkný jako vedoucí představitel České obchodní inspekce špatně vykonával kontrolu a uvedl spotřebitele v omyl. A požadoval po Sobotkovi omluvu.

Bývalý ředitel České obchodní inspekce Jiří Pěkný řeší pracovní problémy velmi tvrdě. Repro: idnes.cz

Pěkný v roce 2014 oznámil, že rozkryl sporné praktiky úvěrových firem v cenách půjček na ojeté automobily. Sporný výpočet zákazníkům podle Pěkného naznačoval, že je půjčka bude stát až o polovinu méně, než pak ve skutečnosti platili. Krátce před tím byl odvolán z funkce královéhradecké a pardubické ČOI a dostal se do křížku s tehdejším premiérem Sobotkou.

Soud se Sobotkou ale Pěkný předloni prohrál. A už tehdy se vynořily spekulace o Pěkného duševní svěžesti. A právě tytéž pochyby se objevily znovu v případu údajného vydírání na pražské hygieně.

Aktivní nahrávač

Případ údajného vydírání byl pro polici poměrně problematický. A to přesto, že k minimálně jednomu předání peněz mezi Pěkným a jedním z obviněných v rámci tohoto případu podle všeho skutečně došlo. Policií označené peníze ale nebyly k nalezení.

Mimochodem, stíhaným je ve sdělení obvinění kladeno za vinu něco, co Pěkným pořízené audio i video záznamy vůbec neprokazují. Proto se už nějaký čas objevují spekulace o tom, že celá akce mohla být ze strany oznamovatele provokací, na kterou detektivové naletěli. Z nahrávek totiž vyplývá, že ze strany Jiřího Pěkného a jeho partnerky Ivy Fiedlerové, která byla na pražské hygienické stanici zaměstnána také díky obviněným, šlo o řízenou akci. Z audiozáznamů mimo jiné vyplynulo, že cílem aktivit bylo sesazení ředitele Jarolímka a Pěkný plánoval, že by ho mohl ve funkci vystřídat.

Kvůli nahrávání kolegů si Pěkný pořídil z e-shopu Hütermann také hodinky se skrytou kamerou. Na nahrávkách aktivně podbízí spoluřečníkům v hovorech témata, která si chtěl nahrát. Pro své nadřízené příliš nehledá libá slova a sám některým kolegům přiznává, že na ně donáší jiným lidem. Zmiňuje několikrát také to, že pro čistku na pražské hygienické stanici hledal politickou podporu.

Kvůli nahrávání si Pěkný pořídil i špionážní hodinky z e-shopu Hütermann. Repro: hutermann.cz

Padlo tak mimo jiné jméno sociálnědemokratického exministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, nebo tehdy ještě prvního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly. Mluví ale také místopředsedovi hnutí ANO 2011 a šéfovi poslanců ANO Jaroslavu Faltýnkovi nebo i o předsedovi ANO a premiérovi Andreji Babišovi.

V jednom z rozhovorů s kolegyní z hygieny se tak například Pěkný přiznává k tomu, že Jarolímkovi „namazal schody“ na ministerstvu. „Pan ředitel po mně vystartuje odpoledne. To já už tu nebudu. Bude tady skákat tři metry a říkat, jak mně vyhodí. Protože za ním jdou. Ten se pose*e. Z ministerstva mu jdou dát trochu držkovou, já jsem jim tam trochu nabil. A jestli to můžou použít, říkám samozřejmě. Mně se*e,“ prohlásil Pěkný na adresu Jana Jarolímka v jednom z rozhovorů, které nahrával.

V pokračujícím rozhovoru už tituluje svého ředitele hovadem a vyjmenovává, co měl Jarolímek v úřadu pokazit. A, že se musí před svým nadřízeným schovat. Zmiňuje také podporu bývalého sociálnědemokratického ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana. „Ukazoval jsem mu, jak to tam funguje. A on mi řekl, to je hygiena? A řekl jsem to náměstkovi a on to řekl ministrovi, takže dneska dostane,“ a bez dalších slov zjevně ukázal gesto řádného pokárání.

V jiné nahrávce, s Radimem Burešem, pak Pěkný zmiňuje, že svůj kariérní postup na hygienické stanici konzultoval s tehdy prvním místopředsedou ČSSD Jiřím Zimolou. „Můj plán je, že teďka čekám jestli bude vláda s Česanama. Když bude, počítám, že v desátom měsíci by si to mělo sednout… …Zimola mi slíbil…,“ vysvětluje Pěkný Burešovi, kdy by se mohl ujmout vedení pražské hygienické stanice.

V další části se pak Bureš Pěkného táže, proč šel vlastně pracovat na hygienickou stanici. V Burešově otázce zazní, že Pěkný nastupoval s vizí, že bude mít měsíční příjem 400 tisíc korun. „Ty si přišel s tím, že budeš dělat čtyři kila měsíčně?,“ nadhodil Pěknému Bureš. „Já bych se sem jinak nehrnul,“ odvětil mu Pěkný.

V dalších nahrávkách naopak Pěkný opakovaně říká, že se zbaví ředitele Jarolímka. „Do desátého měsíce jsem ředitelem… Faltýnek na to kašle… Jdu za Babišem, chci hygienu… Bylo mi slíbeno, že jde do p*dele,“ zaznamenalo nahrávací zařízení tvrzení korunního svědka údajného vydírání.

-hrb, čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY